Acıpayamlı depremzedelere verilen sözler...
Reklam

Acıpayamlı depremzedelere verilen sözler havada kaldı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Acıpayam’lı depremzedelerin sorunlarını gündem dışı söz alarak meclise taşıdı. Öztürk, “Deprem bölgesine ziyarete gelen bakanlarımıza teşekkür ederim. Ancak; keşke verilen sözler seçim malzemesi yapılmasaydı” dedi.

Acıpayamlı depremzedelere verilen sözler havada kaldı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Acıpayam’lı depremzedelerin sorunlarını gündem dışı söz alarak meclise taşıdı. Öztürk, “Deprem bölgesine ziyarete gelen bakanlarımıza teşekkür ederim. Ancak; keşke verilen sözler seçim malzemesi yapılmasaydı” dedi.

Acıpayamlı depremzedelere verilen sözler havada kaldı
28 Haziran 2019 - 13:26

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Acıpayam’da yaşanan depremden sonra, bakanların ziyarete gelip, depremzelere sözler verdiğini ve bu sözlerin havada kaldığını belirtti. Öztürk, gündem dışı söz alarak bu konuyu gündeme taşıdı ve verilen sözlerin seçim malzemesi olarak kullanıldığını söyledi. Öztürk, “Adı üstünde gündem dışı söz aldım. Belki ülke ve Meclisimizin bu günden yoğunluğunda gündem dışı ama –memleketimin güzel ilçesi Acıpayam’da hala gündemde olan- bir konuya değinmek için, Acıpayam Depremi nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı, devam eden sorunlarıyla ilgili önemli bir konu. Yüce heyetinizi ve depremden zarar gören hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

VERİLEN SÖZLER HAVADA KALDI

Öztürk, depremden sonra Acıpayam’lı depremzedelere verilen sözlerin havada kaldığının altını çizerek, “Bildiğiniz gibi Denizli’nin Acıpayam ilçesi 20 Mart’ta meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Allah’a şükür can kaybımız yok ama depremde kesin hasar tespitlerine göre ağır hasarlı 1246 adet konut, bu konutların alt katlarında bulunan 795 adet depo, 26 samanlık ve 148 ahır, 26 ticarethane, 62 metruk yapı, 6 resmi kurum binası olmak üzere toplamda 2309 adet taşınmazda hasar tespiti yapılmıştır. Tam da 31 Mart seçimlerinden 11 gün önce meydana gelen deprem nedeniyle, sağolsunlar Devlet büyüklerimiz ‘geçmiş olsun’ demek ve hasarı yerinde tespit etmek üzere bölgeyi ziyaret ettiler. Ben de buradan bölgemize teşrif eden sayın bakanlara hemşerilerim adına ‘teşekkürlerimi’ bildirmek istiyorum. ANCAAAKKK; keşke deprem hasarının yaraları ‘geçmiş olsun’ ve ‘teşekkür ederim’ hassasiyetiyle çözülebilecek kadar kolay olsaydı ve depremden kaynaklı vatandaşlarımızın sorunları, bölgeye ziyarete gelen bakanların verdiği sözlerle birlikte, seçimlere malzeme olmasaydı” dedi.

VALİLERİ DE İTİBARSIZLAŞTIRIYORSUNUZ

Öztürk, “Depremin ardından belki seçim, belki depremin halkın üzerinde yarattığı moral bozukluğunu hafifletmek adına AFAD, Acıpayam’ın “afet bölgesi” ilan edilmesine karar verdi, Denizli Valimiz de 5 Nisan’da bir açıklama yaparak bölgenin İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Genel Hayata Etkililik’ kapsamına alındığını duyurdu. Buraya kadar her şey normal ve olması gerektiği gibi, ancak sonrasında yaşananlar ne mevzuata uygun bir şekilde ilerliyor, ne de çözüm bulunuyor. Vali bir şehirdeki en büyük mülki amirdir ve valinin verdiği söze halk; “şahsının sözü diye değil, Devlet Babanın sözü” diye bakar… Dolayısıyla valileri de itibarsızlaştırıyorsunuz. 7269 sayılı Kanun, afetlerden etkilenen yerleşkelerin, o yerin genel hayata etkinliği, afete maruz bölgelerin tespiti ile bu bölgelerde yapılacak yerleşme ve yapılaşmalarda uyulması gereken koşulları belirlemekte ve esaslarını hükme bağlamakta. 4123 sayılı Kanun da, tabii afet nedeniyle meydana gelen hasar ve tahribata ilişkin hizmetlerin yürütülmesini düzenlemekte” şeklinde konuştu.

DEVLET VATANDAŞINI MAĞDUR ETMEZ, KORUR

Öztürk, “Kanunun aslında özeti şu: Devlet herhangi bir afete maruz kalan vatandaşını ‘afet bölgesi ilan ederek’ korur, mağdur etmez, yaralarını sarar. Kanun da bizim altına imza attığımız ‘Devlet sözümüz’… Eski usulde Kararı Bakanlar Kurulu alır, Cumhurbaşkanı onaylar ve Resmi Gazetede yayınlanırdı. Şimdi ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yeterli olacaktır. Yeterli olacaktır diye özellikle diyorum, bürokrasinin azaltılması ve hizmetin hızlandırılması gerekçesiyle bu yapıya geçilmiş ve Kanunda yapılan bütün düzenlemelerde yürütme görevi Cumhurbaşkanına verilmiştir. ANCAAAAKKKK CUMHURBAŞKANI KARARNAMESİ İMZALANMAMIŞTIR.

AMAAAA, sözde afet bölgesi ilan edilen Acıpayam, hala esasen afet bölgesi sayılmamıştır. Ayrıca, depremden sonra Bakanlarımızın vatandaşlara verdiği sözler de tutulmamıştır” dedi.

ACIPAYAM HALKININ BORÇLARI ERTELENMELİYDİ

Acıpayam’ın afet bölgesi ilan edildikten sonra, halkın ve esnafın borçlarının ertelenmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Çünkü; ‘afet bölgesi ilan edilmesi’ ile birlikte, esnafın Halk Bankasına olan borçlarının ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir. SGK, vergi, kredi, esnaf kefalet borçlarının ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir. Bölge tarım bölgesidir, Ziraat Bankası, TİGEM ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan mevcut borçların 3 yıl süre ile ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir. 657 sayılı Kanuna tabii personele fazla çalışma ücretinin iki katını geçmemek üzere fazla çalışma ücreti verilmesi gerekmektedir, verilmemiştir. Belediyenin tabii afet nedeniyle toplayamadığı emlak vergisi dahil açığı gidermek amacıyla yardım yapılmış mıdır? Yapılmamıştır. Toplu konut projelerinin 3 ay içinde hazırlanacağını, mağdur olan vatandaşların ev sahibi olacağını büyük müjde gibi veren siyasiler verdikleri sözleri unutmuşlardır. Velhasıl, ‘Afet bölgesi ilanıyla’  vatandaşa verilen 2Devlet sözü’ yerine getirilmemiştir” diye konuştu.

VATANDAŞ İKİ ARADA BİR DEREDE BIRAKILIYOR

Acıpayamlı depremzdelerin sorunlarının hiç birinin halledilmediği gibi vatandaşlara zorluk çıkarıldığını söyleyen Yasin Öztürk, “Ne yapılmıştır onu da söyleyeyim: SADECE GÖZ BOYANMIŞTIR. Çözülebilecek çok küçük bir sorun bile, vatandaşlarımız için eziyet haline gelmiştir. Örneğin yıkım kararı alınan bir binada, elektrik, su gibi aboneliklerin iptali için DASK’ı olanlardan DASK tahliye raporu isteniyor ama AFAD, ne belediye, ne özel elektrik şirketi böyle bir rapor veremeyiz diye vatandaşı iki arada bir derede bırakıyor. Acıpayam Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hesabına, takdiri Vakıf’a bırakmak üzere 200 bin TL’nin serbest tahsis olmak üzere toplam 1 milyon 400 bin lira kaynak aktarılmıştır. Artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle Acıpayam Kaymakamlığı ilgili Bakanlığa bir yazı yazarak, temel ihtiyaçların bile karşılanmasına bu paranın yetmeyeceğini bildirerek 2 milyon 500 Lira ek kaynak talebinde bulunmuştur. Ancak, yazıyla yapılan talep, yazılı cevapla Fon tarafından reddedilmiştir. Afet Kanunun atıf yaptığı ilgili bakanlıkların, kanun ve yönetmeliklerinin birçoğunda afet tarihinden itibaren 3 ay içinde müracaattan bahsedilmektedir. 3 aylık süre doldu” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“ALKIŞLANACAK PROJEYİ GÖLGELETMEM”
“ALKIŞLANACAK PROJEYİ GÖLGELETMEM”
6 yılda büyüyen 38 cm büyüklüğünde ki tümör doktorları bile hayrete düşürdü
6 yılda büyüyen 38 cm büyüklüğünde ki tümör doktorları...