MÜSİAD Denizli Kuzey Makedonya’da

MÜSİAD Denizli Kuzey Makedonya'da

MÜSİAD Denizli Şubesi üyelerden oluşan bir heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen, Kuzey Makedonya iş gezisinde bazı temaslarda bulundu.

MÜSİAD Denizli Kuzey Makedonya'da

MÜSİAD Denizli Şubesi üyelerden oluşan bir heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen, Kuzey Makedonya iş gezisinde bazı temaslarda bulundu.

MÜSİAD Denizli Kuzey Makedonya'da
19 Şubat 2019 - 14:57

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi Şube başkanı Mehmet Akgün ve üyelerden oluşan bir heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen, Kuzey Makedonya iş gezisinde bazı temaslarda bulundu. Türkiye ve Makedonya'dan iş dünyası temsilcilerini bir araya getirmek amacıyla düzenlenen iş gezisi kapsamında, ülkenin önemli firmalarının temsilcileri ve Makedonya'da yatırımları bulunan Türk iş adamları ile bir araya gelindi. Heyet, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev ve Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi ve Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ile de görüşmelerde bulundu.

 

KARA “ÇOK GÜZEL BİR İVME YAKALADIK”

DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi Başkanı Bilal Kara, DEİK'in Türkiye'deki iş dünyasını, ülke dışındaki iş dünyasına bağlayan bir çatı organizasyon olduğunu anımsattı. Kara, "Türkiye'deki iş dünyasını buradaki iş dünyasıyla bir araya getirmek, beraber projeler üretmek ve çalışmalar yapmak için 2 gün boyunca Üsküp'te temaslarda bulunduk." dedi. Başbakan Zaev ve beraberindeki yetkililerle yaptıkları görüşmede Kuzey Makedonya'ya katıda bulunacak faaliyetlerin değerlendirildiğini ifade eden Kara, müteahhitlik, tarım, ticaret ve sanayi gibi alanlarda gelecek dönemde çalışmalar yapacaklarını, ticari anlaşmalar yapmaya yönelik faaliyetler gerçekleştireceklerini anlattı. İnşaat, finans, madencilik, tarım ve otomotiv gibi önemli sektörlerden 30 kişilik bir iş adamı heyeti ile burada bulunduklarını aktaran Kara, şunları kaydetti: "Makedonya Ekonomi Odası ile yapmış olduğumuz toplantı sonucu burada aynı sektörde faaliyette bulunan diğer iş adamlarıyla kendi iş adamlarımızı tanıştırdık. Karşılıklı iş anlaşmaları yaptık. Bundan sonra yapacağımız faaliyetler açısından da çok güzel bir ivme yakaladık. Bu ivmenin bundan sonra da iş konseyi olarak devamını diliyoruz."

 

AKGÜN “CAZİP FIRSATLAR VAR”

MÜSİAD Denizli Şube başkanı Mehmet Akgün gezi sonrası yaptığı açıklamada, “Makedonya'yı tek başına değil, çevresindeki bölgenin potansiyeli ile birlikte ele almalıyız. Kuzey Makedonya malumunuz üzere Balkanlar’da bir ülke. Kuzeyinde Sırbıstan ve Kosova, batısında Arnavutluk, Güney’inde Yunanistan ve Doğusunda Bulgaristan bulunuyor. Yani Avrupa ülkelerinin tam ortasında diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta NATO üyeliğine kabul edildi. Birkaç yıl içerisinde de Avrupa birliğine üye olacak. Makedonya, Türk iş insanları için Avrupa'ya açılan kapı olarak görülmeli. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 475 milyon dolar seviyesinde. Bu hacmin bir milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Şu anda; bankacılık, eğitim, sağlık, inşaat, tarım, tekstil, perakende ticaret ve turizm gibi çok farklı sektörlerde Türkiye sermayeli yaklaşık 100 iş insanının 1,2 milyar avroluk yatırımı bulunuyor. Ayrıca, tesislerini incelediğimiz Limak inşaat, Sütaş, Cevahir holding gibi firmalar yatırımlarına devam ediyor. Bu sebeple Başbakan, Ekonomi Bakanı, Ekonomi Odası Başkanı, Türkiye Büyük Elçisi, Sivil Toplum Örgütleri ve Halk Bankası görüşmelerimiz sonucu; tarım, gıda, tekstil ve inşaat alanlarında yatırım yapılarak tüm Avrupa ülkelerine satış imkanı mevcut. Yatırımcılar için cazip fırsatlar sunulan Makedonya ile ilgili fizibilite çalışmalarımız ve iş gezilerimiz devam edecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaymakam, Cankurtaran Muhtarını görevden aldı
Kaymakam, Cankurtaran Muhtarını görevden aldı
‘Eve niye alkollü ve geç geliyorsun’ diyen kardeşini tüfekle vurdu
‘Eve niye alkollü ve geç geliyorsun’ diyen kardeşini tüfekle...