EMEKÇİ KADINLAR, HAYIRCI KADINLAR
Halis Ödel

Halis Ödel

Halis Ödel ile İÇTENLİKLE

EMEKÇİ KADINLAR, HAYIRCI KADINLAR

13 Mart 2017 - 12:20

Ödel Tekstil İşletmemizin yeni binasına geçtiğimiz hafta taşınıp, çalışmaya başladık. Hünerli eller "işlemeye", makinalar "tıkırdamaya" başladı. Denizli yöremiz ve ülkemiz ekonomisi için HAYIRLI olsun!

Bu işletmede mümkün olduğu kadar çok insanımızın çalışması, sadece kendi ürünlerimizin değil DENİZLİ, BULDAN, BABADAĞ ve KIZILCABÖLÜK'te üretilmekte olana el emeği, göz nuru, alın teri tekstil ürünlerinin hem İHRACAT, hem de yurt içinde pazarlanması sağlayacağım. Emeğin değerlenerek insanımızın, ülkemizin geleceği için KATMA DEĞER sağlanması yolunda elimden geleni, tıpkı çocuk yaşlarımdan beri süren gayretimle olduğu gibi devam ettireceğim.

8 Mart günü ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ Denizli Şube Başkanı Ümran Aygün hanımefendi ve Yönetim Kurulu üyeleri beraberlerinde TRT ki bir zamanların TRT'sinin çok değerli spikerlerinden gazeteci-yazar SEDEF KABAŞ ile yeni işletmemizi ziyaret ettiler. Ümran hanım ve Sedef Kabaş çalışanlarımızı aydınlatıcı konuşmalar yaptılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün önemini ve nereden kaynaklandığını biliyoruz ancak bu çok önemli tarihi olayı bu kez bir TRT Spikerinin ağzından, tekstil işletmemizin "işleme ve dikiş" bölümünün duvarlarında yankılanan etkileyici sesinden dikkatle dinledik.

8 Mart   1857   tarihinde   ABD 'nin   New York   kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak   polisin   işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos   1910   tarihinde   Danimarka 'nın   Kopenhag   kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı)   Almanya Sosyal Demokrat Partisi   önderlerinden   Clara Zetkin ,  8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Fotoğrafta 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren   Clara Zetkin   (solda)   Rosa Luxemburg   ile.

                                                    ***

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri kampanyasında DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ADAYI olmam nedeniyle gelişmeleri yurttaşlarımızdan biraz daha farklı ve daha yakından izleme olanağı buldum. İlkinin sonuçlarının yani halkın iradesinin değerlendirilmediği 7 Haziran ve yinelenmesiyle yapılan 1 Kasım Genel Seçimleri atmosferinde bir çok anım var...

16 Nisan 2016 Referandum kampanyasında sahalardayız, daha bir aydan fazla vaktimiz var; koşturacağız, hemşerilerimizle yüz yüze gelip konuşacağız dertleşeceğiz. Onları Referandumda HAYIRLI oy kullanmaya yönlendireceğiz.

Babadağ'da Referandum çalışmalarımız esnasında, Kelleci pazarına köyden geldiğini düşündüğüm yetmişbeş yaşlarındaki bayan hemşerimizin kulağıma eğilerek "BEN HAYIR'A BASCEN, BAŞIMA BİŞEY GELMEZ DEMİ" diye çocuk masumluğunda bir yüz ifadesi ile sorması hiç aklımdan çıkmıyor...

16 Nisan 2016 Referandumu kampanyasında daha çok anılarımız olacak. Önümüzdeki haftalarda yaşadıklarımı sizlere aktarmaya devam edeceğim.

HAYIR'LI BİR REFERANDUM, HAYIRLI BİR GELECEK!

Saygı, sevgi ve selamlarımla