Denizli’de de İddia bayileri isyanda!
Reklam

Denizli'de de İddia bayileri isyanda!

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından İddia bayilerinin prim oranlarının düşürülmesi büyük tepki çekti.

Denizli'de de İddia bayileri isyanda!

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından İddia bayilerinin prim oranlarının düşürülmesi büyük tepki çekti.

Denizli'de de İddia bayileri isyanda!
04 Eylül 2019 - 19:20

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından İddia bayilerinin prim oranlarının düşürülmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Denizli’de de büyük tepkiye neden oldu.

İstihdam yaratan, vergisini veren, ekonomiye katkı koyduklarını belirten İddia bayileri, prim oranlarının düşürülmesi yanlış bir karar olduğunu söyledi.

İddia bayileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın bağlı bulunduğu Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan destek beklediklerini ve yardımcı olmalarını istedi.

PİRİMLER; 7.2’DEN 6’YA DÜŞTÜ

Sabit giderlerinin sürekli arttığını belirten İddia bayileri, ‘‘Kira, elektrik, doğalgaz, su gibi giderleri sıklıkla artan, vergi, personelinin ve kendisinin SGK ödemeleri, oda aidatları gibi yasal vecibeleri nedeniyle sırtındaki yükü ağırlaşan iddia bayilerinin durumu yeniden gözden geçirilmeli.

27 Ağustos tarihli yazı ile iddia bayilerine verilen prim miktarı satıştan yüzde 7.2’den yüzde 6’ya, kazançlı kuponların ödemelerinde ise yüzde 2’den 1’e düşürüldü. Daha önceden prim miktarı yüzde 9 brüt, net yüzde 7.2 idi, bu rakamın şimdi 6’ya düşürüldüğü bildiriliyor. Üstelik yüzde 6’nın brüt mü, net mi olduğu belli değil. Yani yüzde 6 brüt ise, prim miktarı satıştan yüzde 4’lere kadar düşüyor.’’ dedi.

İddia bayileri, bu durumun kabul edilemez olduğunu Anayasanın ‘Devlet esnaf sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ şeklindeki 173. Maddesiyle de uyuşmadığını belirtti.

Ekonomiye ve genel istihdama katkı veren İddia bayilerinin durumunun göz önüne alınmasını, prim oranları tekrar eski haline getirilmesi gerektiğini söyleyerek biran önce gerekenin yapılmasını istediler.

İsimlerini açıklamak istemeyen İddia bayileriyle yaptığımız görüşmelere göre Pazartesi günü yapılacak olan toplantı sonrası mağduriyetlerinin giderilmediği takdirde sadece Denizli olarak değil Türkiye çapında İddia bayileri olarak 3 gün boyunca dükkanlarını açmayacaklarını ifade ettiler.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Can Yapar
  10 ay önce
  1 ay acmamaya raziyim % 2 den 1 e dusuruyorlar odemeyi.Teminatlari dolar yukseliyor diye tl ye cevirttiler 65 bin tl teminati kapatana kadar dukkani kullanicaklar.O para 5 sene sonra hicbir degeri kalmicak zaten.
 • Adnan zencirci
  10 ay önce
  Primlerimiz 4.80 burut olarak düşmuşdur. Ayrica yüzde 15 vergi stopajinida keserseniz yüzde 3 lere tekabul eder aldigimiz pirim. Bu nasil adelettir. Anlamadik. Makinami kapatsam teminatimla araba alip satsam daha kardayim demekki bu işi yapmamizi istemiyolar bizler kapatalim kacak bayiler çoğalsin onlar yapsin bu işi vergisiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepenek; 15 Temmuz araştırılmalı ve aydınlatılmalıdır
Kepenek; 15 Temmuz araştırılmalı ve aydınlatılmalıdır
Denizli'de jandarmadan uyuşturucu tacirlerine dev operasyon: 20 gözaltı
Denizli'de jandarmadan uyuşturucu tacirlerine dev operasyon: 20...