Gemi; veremeyeceğimiz hesabımız yok

Gemi; veremeyeceğimiz hesabımız yok

Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi yapılan bütün güzel çalışmaları göz ardı ederek güneş enerjisiyle ilgili haklarında bir gazetede çıkan habere istinaden verdiği cevapta, “halkımıza veremeyeceğimiz hesabımız yok. Yaptığımız her işin arkasındayız. Ne yapıyorsak Serinhisar halkı için yapıyoruz” dedi

Gemi; veremeyeceğimiz hesabımız yok

Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi yapılan bütün güzel çalışmaları göz ardı ederek güneş enerjisiyle ilgili haklarında bir gazetede çıkan habere istinaden verdiği cevapta, “halkımıza veremeyeceğimiz hesabımız yok. Yaptığımız her işin arkasındayız. Ne yapıyorsak Serinhisar halkı için yapıyoruz” dedi

Gemi; veremeyeceğimiz hesabımız yok
03 Nisan 2020 - 19:09

Dünya ve Ülke zor günlerden geçerken Serinhisar olarak tüm önlemleri aldıklarının altını çizen Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, Serinhisar’da çıkan bir gazete haberine cevap vermek zorunda kaldığını söyledi. Gemi haberin gerçeği yansıtmadığına değinerek, “3 Nisan 2020 tarih 1563 sayılı yani bugünkü Serinhisar’da yayınlanan bir gazetede Belediye güneş enerjisi santralimizle ilgili yazıya cevap verme durumu tekrar hasıl olmuştur. Güneş enerji santrali kurulumu ile ilgili daha önce 900 bin dolar kredi kullanımı gerçekleşmemiştir. Bu tesis ile ilgili işlemler sonuçlanıp ilgili banka onayından sonra bankadan kredi çekilip sözleşme yaptığımız idareye ödeme yapılacak olup bu ödemenin tutarı 900 bin dolardır. O günkü belediye meclisi kararımızın alındığı tarihle kredinin çekileceği kadarki geçecek sürede oluşan dolar kur farkından dolayı ilave bir milyon TL Belediye meclisimizden yetki istenmiş ve bu yetki de muhalefet meclis üyelerinin 4' ünün ret, 1' inin çekimser oyuna rağmen belediye meclisimizden oy çokluğu ile geçmiştir. Nihayetinde belediyemizden 900 bin dolar para çıkacak olup bunun haricinde herhangi bir ödeme ya da harcama söz konusu değildir” dedi.

SERİNHİSAR BELEDİYESİ’NİN KASASINA HER YIL 260 BİN DOLAR GİRECEK

Gemi, “Yapılan bu tesisin belediyemize getirisi dolar bazında olduğu için kurulum aşamasındaki borçlanmamız da yasalara uygun olarak dolar bazındadır. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi tesisin belediyemize getirisi de dolar bazında olduğundan kur farkının yükselmesinden dolayı belediyemiz herhangi bir zarara uğramamaktadır. Belediyemiz bu tesisten yıllık bazda 2 milyon kw saat elektrik üretimi beklemektedir. Bunun da yıllık getirisi kdv dahil tahmini 314 bin dolardır. tesisin aylık bazda 19 bin 500, yıllık olarak da toplamda 234 bin dolar kredi ödemeleri ve diğer giderleri olarak tahmin edilmektedir. Arada yaklaşık olarak yıllık bazda 80 bin dolar belediye kasamıza girdi oluşturması tahmin edilmektedir. Kredi ödemeleri 6 yıl sonra bittiğinde de elde edilen gelirin daha büyük bir kısmı yıllık yaklaşık 260 bin dolar her yıl Serinhisar Belediyemizin kasasına girecektir. Bu da 10 yıllık sürece bakıldığında yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin dolar ( yaklaşık 10 milyon TL ) Serinhisar Belediyesi'nin kar sağlaması demektir” diye konuştu.

 KOMİSYON ÜYELERİNİN HABERİ OLMADIĞI YALANDIR

Başkan Gemi, “Bunun yanında bizden önceki dönemdeki belediye yönetimi bu tesisi 10 yıllık süre ile yıllık 30 bin TL artı KDV olarak, olarak ihaleye çıkarmış ve ihale iptal edilmiştir. Eğer ihaleye çıkan rakam üzerinden ihale onaylanmış olsaydı o günkü rakamlarla belediyemiz 10 yılda 354 Bin TL gelir elde edecekti. aradaki farkı siz Serinhisarlı hemşehrilerimin takdirine bırakıyorum. İhale yapımıyla ilgili olarak da, yapılacak olan projeye karşılık finansman temininde sıkıntı yaşandığı için Serinhisar Belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda mahalli idareler derneği ile yapılan finansman temini ve yap-devret modeli ile proje hayata geçirilmiş ve bu nedenle ihale yapılmamıştır. Belediye denetim komisyonunun sözleşmeden haberi olmadığına gelince, denetim komisyonu başkanı Sayın Ramazan Ekiz'e finansman temini ve yap-devret modeline ait sözleşmenin tamamı verilmiştir ve denetim komisyonu üyelerinin tamamı da bu sözleşmeyi incelemişlerdir. yani denetim komisyonu üyelerinin sözleşmeden haberi olmadığına dair haber de asılsız ve yalandır” dedi.

ARKASINDA DURAMAYACAĞIMIZ HİÇ BİR İŞİMİZ YOK

Gemi, “Ayrıca evet bu yapılan yatırım için 5 milyon 329 bin 500 TL’lik yatırım teşvik belgesi alınmıştır. Yatırım teşvik belgesi demek bir para desteği ya da bir kaynak değildir. Bu belge yapılan yatırımın KDV’den muaf tutulması anlamına gelmektedir. Yatırım teşvik belgesinin ne olduğunu bilmeden bu konuyla ilgili yorum yapmak nasıl bir gazeteciliktir bu da ayrı bir handikaptır. Yani sonuç olarak ne yaptığımızı ve nasıl bir yol izlediğimizi gayet iyi biliyoruz. Belediyemizin ve halkımızın çıkarları doğrultusunda doğru bildiğimiz yoldan yürümeye devam edeceğiz. Verilemeyecek ne bir hesabımız vardır, ne de arkasında duramayacağımız bir işimiz. Ayrıca bu dönemde bu kadar merak edilen güneş enerji santralimiz ile ilgili sözleşmemizi ve meclis kararımızı ekteki görsellerden inceleyebilirsiniz diyerek kamuoyuna saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üzerine yıldırım düşen 8 metrelik ağaç ikiye bölündü
Üzerine yıldırım düşen 8 metrelik ağaç ikiye bölündü
DENİZLİ HOROZU AVRUPA'DAKİ UZUN ÖTÜCÜ HOROZLARIN ATASI
DENİZLİ HOROZU AVRUPA'DAKİ UZUN ÖTÜCÜ HOROZLARIN ATASI