İYİ PARTİ’NİN ADAYLARI CHP’DE GERGİNLİK...

İYİ PARTİ'NİN ADAYLARI CHP'DE GERGİNLİK YARATTI

İYİ Parti’nin 5 ilçede belediye başkan adayını açıklaması üzerine basın CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba düzenlediği basın toplantısında, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 19 ilçenin tamamında Cumhuriyet Halk Partili adaylarla yerel seçime girmek istiyoruz” dedi.

İYİ PARTİ'NİN ADAYLARI CHP'DE GERGİNLİK YARATTI

İYİ Parti’nin 5 ilçede belediye başkan adayını açıklaması üzerine basın CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba düzenlediği basın toplantısında, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 19 ilçenin tamamında Cumhuriyet Halk Partili adaylarla yerel seçime girmek istiyoruz” dedi.

İYİ PARTİ'NİN ADAYLARI CHP'DE GERGİNLİK YARATTI
05 Ocak 2019 - 16:55

İYİ Parti’nin bugün Denizli’nin 5 ilçesinde belediye başkan adayını açıkladı. Açıklanan iki ilçenin adayının CHP üyesi olması üzerine CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ile CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba basın toplantısı yaptılar. Akbaba, “İYİ Parti’nin Denizli’de 5 ilçede aday açıklaması ortaya çıkmıştır. Bu açıklanan adaylardan iki tanesi hali hazırda Cumhuriyet Halk Partisi’nden resmi adaylık başvurusunda bulunmuş insanlardır. Bu kişilerle ve ilçe başkanları ile yaptığımız görüşmelerde kendilerinin ilgisi olmadığını ve İYİ Parti’ye herhangi bir aday adaylık başvurusunda bulunmadıklarını belirtmişlerdir” diye konuştu.

 

İTTİFAKIN GELECEĞİNE ZARAR VERECEK

 

Akbaba, “Baklan’da ve Çardak’taki arkadaşlarımızla görüştük. Onların da konu ile ilgili herhangi bir bilgi ve onayı bulunmamakta. Elimizde her iki adayın üyelik ve yerel seçimler için adaylık başvuruları bulunmaktadır. İYİ Parti ile yaptığımız görüşmede onların elinde herhangi bir adaylık başvurusu bulunmadığı kendileri tarafından ifade edilmiştir. Dolayısıyla, bu durum ne herhangi bir partinin parti tüzüğünde ne de seçim kanununda yer almamaktadır. Bizlerin İYİ Partili seçmenlerle ilgili bir sorunu yok bu bir ittifaktır, genel merkezler tarafından verilmiş bir karardır. Bu kararın gereği Denizli’de yerine getirilecek ise, bu tür olayların mümkün mertebe yaşanmaması ve sebep olunmaması gerekmektedir. CHP, hiçbir şekilde bu tarz olayların içerisine girmemiştir ve girmeyecektir. Bu ittifakın ruhuna ve geleceğine yara verecektir, kabul etmemiz söz konusu değildir” dedi.

PARTİMİZE BAĞLILIĞIMIZDAN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ


19 ilçede CHP’nin belediye başkan adayları ile seçime girmek istediklerini ifade eden Akbaba, “Gerek il örgütü olarak, gerek ilçe örgütü olarak hazırız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 19 ilçenin tamamında Cumhuriyet Halk Partili adaylarla yerel seçime girmek istiyoruz. Ancak bu şekilde Sayın Ümit Bahtiyar’ın Büyükşehir adaylık sürecinde Cumhuriyet Halk Partili seçmen, partiye gönül vermiş seçmenimiz, yerel adaylıklarda Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkan adayına, Büyükşehir’de de Sayın Ümit Bahtiyara doğru oy kullanacaklarını tahmin ediyoruz.

Dolayısı ile duruşumuzdan, söylemimizden, siyasi ideolojimizden, Cumhuriyet Halk Partililiğimizden ve partiye bağlılığımızdan herhangi bir tavizimiz söz konusu değildir. Bununla ilgili il yönetimimizle, milletvekillerimizle ve genel merkezimizle görüştük. Bu konunun bir hata olduğuna ve düzeltilmesi konusunda mutabık kaldık. İYİ Partililerle bir araya gelerek bunun hoş olmadığını ve bundan dönülmesi gerektiğini söyleyeceğiz” dedi.


İYİ PARTİ SEÇMENİYLE SIKINTIMIZ YOK


Akbaba, Denizli’de CHP’nin oy oranının İYİ Parti’ye göre daha fazla olduğunu söyleyen Akbaba, “Seçime girmek istediğimizi, adaylarımızın hazır olduğunu belirttik. Bu görüşmeler genel merkezimizle şahsım üzerinden değil; sayın genel başkan yardımcıları üzerinden yürütüldüğü için biz burada söylediklerimizi genel merkezimize de ilettik. Hangi ilçede hangi partinin son 10 yılda oy oranının ne olduğunu gerek referandum gerek yerel, gerekse genel seçimlerde hangi partinin yüzde kaç oy aldığını ve o ilçelerdeki adayların eğitim durumu net bir şekilde ifade ettik. Aday gösterilmeyen her ilçede Ümit Bahtiyar’a oy isteme konusunda İYİ Parti’nin sıkıntı yaşayacağı ve ittifakın umduğu sonucu alamayacağını net bir şekilde ifade ettik. Bu noktada bizim, ‘Şu ilçe sizdedir, bu ilçe bizdedir’ deme gibi bir lüksümüz yok. Bir kere daha söylüyorum, tüm ilçelerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgüt yapısı, ekonomik yapısı ve hazırlığı net bir şekilde vardır.

Son 10 yıldır, Cumhuriyet Halk Partisi girdiği bütün seçimlerde Büyükşehir ve ilçe bazında birinci ya da ikinci parti oldu. Dolayısı ile ittifakı kurgularken, eğer amaç olabildiğince çok belediyeyi kazanabilmek ise Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti ittifakında bunun bu şekilde planlanması, bu şekilde yönetilmesi, sonucun gerçekten beklenenden bile daha iyi olacağını bize gösteriyor. Sandığın diline ve sokağın sesine kulak verdiğimizde bu işin aritmetiği ve matematiği, bize İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçelerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin üzerinden kuracağı ittifakla Büyükşehir’de dahil en az 10 ilçede ve Büyükşehir’de kazanmaya yakın olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Ama aksi bir durum olduğunda İYİ Parti’nin aday açıkladığı ilçelerde biraz daha zorlanacağımızı, biraz daha sıkıntı yaşayacağımızı, belki de ağır olacak ama İYİ Parti’nin 19 ilçe ve Büyükşehir’de sıfır çekeceğini Cumhuriyet Halk Partisi’nin de 3 olan belediye sayısının arttırabileceği birkaç ilçenin olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.

BU TUTUM ETİK DEĞİL

Kamuoyuna yanlış bilgi verildiğini ve ittifakın çerçevesini bu açıklamanın uygun düşmediğini ifade etti. CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, “Yerel seçime giderken görüşme aşamasında olan ittifak çalışmaları özellikle il bazında görüşülmekte olan ittifak görüşmelerinin bugün çok farklı bir durumunu yaşadık. İyi Parti Denizli’de Büyükşehir Belediye başkan adaylığını açıklamasından sonra içimiz burkuldu ancak,  genel merkezin verdiği bu karara da saygı duyduk. Gelinen noktada bugün özellikle basına düşen haber çerçevesinde ‘5 adayı İYİ Parti açıkladı’ isimlerine bakınca bizden adaylığa müracaat etmiş Çardak ve Baklan İlçe Belediye Başkan adaylarımızın da kendi adaylarıymış gibi bir açıklama yaparak kamuoyuna yanlış bilgi vermişlerdir. Bu durum ittifak anlaşmasına zarar verecektir. Bu tutum siyasi etiği, nezaketi aşan bir davranıştır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizli'de bir intihar daha!
Denizli'de bir intihar daha!
Kaymakam ve ailesi öldürülen çocuklarının cenazesini bekliyor
Kaymakam ve ailesi öldürülen çocuklarının cenazesini bekliyor