Otizmli olmak suç

Otizmli olmak suç

Şevket Civelek'in yazısını okumak için tıklayın

Otizmli olmak suç

Şevket Civelek'in yazısını okumak için tıklayın

Otizmli olmak suç
08 Kasım 2019 - 14:04

Otizm ve otizmli çocuklar bu denli gündeme gelmeyecekti Aksaray’daki yaşanan olay olmasaydı!

Otizm diye bir hastalık varmış deyip geçiyorduk, tâki Aksaray’daki olayla gündeme gelinceye kadar.

 Aksaray’daki olayda anlatılanlar doğru ise  bir ötekileştirme, dışlama ve dışlanma var demektir. Bu konuda MEB bir soruşturma ve inceleme başlattı.Soruşturmanın sonucunu bekleyeceğiz.  Yaşananların çok üzücü olduğu ve nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.

Bir televizyon kanalında otizmli bir doktorun yaşadıklarını konu edinen “Mucize Doktor” adında bir dizi yayınlandığı şu günlerde de otizm gündem olmuştu. Bu dizi “otizmli olmak başarıya engel mi değil mi?”şeklideki soruyu akıllara getirdi.

Biraz konu hakkında kısa bir araştırma yaptığımızda, bilinçli ve imkanı olanailelerin otizmli çocuklarına yeteneklerine göreözel eğitim aldırdıklarını veçocuklarının başarılı olduklarını görmekteyiz.

Gelişmiş ülkelerde otizmli olup başarıörnekleri oldukça fazladır. Gelişmiş ülkelerin bu konuda yaptıkları eğitim öğretim çalışmaları ve uyguladıkları programlar sayesinde bir çok otizmli birey topluma kazandırılmıştır.

Fakat ülkemizde otizmlibireylerin başarı örnekleri iki elin parmağını geçmemektedir. Aslında Aksaray’daki bu olay bize ülkemizdeki otizm konusunda bazıgerçekleri de ortaya koydu.Bu konuda halkımızı maalesefeğitemedik, bilinçlendiremedik. Otizmli veya diğer engelli  çocuklarımız ve aileleri için maalesef bir eğitim modelimiz yok!kurulamadı!

Bunun neticesi olarak da;okulöncesi veİlk okula kadar otizmli veya başka bir engeli olan çocuk aile dışında başka kişilerleetkileşimyaşayamamaktave kaynaşamamaktadır.Ayrıca bazı aileler de bu dönemde çocuklarını sosyal çevreden sürekli saklamaktadırlar.Sanki otizmli çocuğa sahip olmak utanılacak bir durum! Otizmli olmak suç!

Otizmli bireye sahip aileleri eğitemediğimiz gibi diğer ailelerimizi de bu konuda nasıl davranacağı hakkında da bilinçlendiremedik. Hakaret boyutu ayrı!Lakin otizmli çocukların diğer çocuklarla kaynaşma eğitimi alırken sınıf içi bir çok problemler yaşanmaktadır. Çünkü otizmli çocukların ilgi ve öğrenme süreleri diğer çocuklarla kıyaslandığında oldukça kısa olduğundan sınıf içinde farklı davranışlarsergilemektedirler. Bu da sınıfiçindediğer öğrencilerin ve dışarıda da velilerin şikayetine neden olmaktadır. Çözülemeyen problemler aileler arasında tasvip edilmeyecek olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Aksaray’da da öyle oldu anlaşılan!

Otizm konusunda farkındalık yaratmak için çalışanlar yok mu? derseniz CHP Kayseri Milletvekili Sayın Dr. Çetin Arık, aynı zamanda otizmli bir evlada sahip bu konuda iki dönemdir TBMM komisyonlarda ve genel kurulda kanun teklifleri ve çalışmalar yapmasına rağmen bir sonuç alamadı. Alamadığının en çarpıcı delilide kendi çocuğu için yaşadıklarıdır. Sayın Arık bu yıl  LGS sınavındaAnadolu lisesini kazanan kızını, bu eğitim ve öğretim yılında kayıt yaptırdığını ve okul idaresinin kızını eğitecek özel öğretim öğretmeninin olmadığını söylemektedir. Yine bugün bir televizyon kanalına konuk olan Sayın Arık yaklaşık onbin özel öğretim öğretmeninin istihdam edilmesi gerektiğini vekonudaki problemleri dile getirdi. Anlaşılan o ki, otizmde bugüne kadarbir arpa boyu yol alamadık!

Otizmli olmak suç!

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk acilen önümüzdeki dönemde bu konuda bir çalıştaydüzenleyerek, konunun uzmanlarından oluşan bir kurul oluşturarak, bir stratejik plan hazırlatmalı ve uygulamaya koymalıdır.

Yoksa Otizmli olmak suç!

Otizm konusunda yapılacakların politik tartışmalarda ağızlara sakız edilecek kadar basit bir olgu değildir! Otizmi siyasilerin değil, eğitimcilerin konuşması, kafa yormasıve çözüm üretmesi gerekmektedir. Fakat ülkemizde eğitimcilere ve fikirlerine ne kadar değer verildiğini siz değerli okurlarımızın idraklerine havale ediyorum.

Otizmli olmak suç!

Demeye devam etmek istemiyorsak bir şeyler yapılmalı. Yoksa otizmli çocukların vebali boynumuzun borcu olarak asılır. Bu çocuklarımızın Yüce Yaratıcının bir emanetiolduğunu devlet millet hepimizin unutmaması gereken bir gerçektir.

Otizmli olmak suç! Olmaktan çıkaralım.

Saygılarımla 08.11.2019

Doç. Dr. Şevket CİVELEK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DDH BAŞHEKİMİ COVİD ÖDENEĞİNİ İDARECİLERE Mİ DAĞITTI?
DDH BAŞHEKİMİ COVİD ÖDENEĞİNİ İDARECİLERE Mİ DAĞITTI?
Denizli'de hafif ticari aracın devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.
Denizli'de hafif ticari aracın devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını...