ÖZTÜRK; GELECEĞİMİZ İÇİN IŞIKLI...

ÖZTÜRK; GELECEĞİMİZ İÇİN IŞIKLI GÖLÜNÜ YAŞATMALIYIZ

ÖZTÜRK; GELECEĞİMİZ İÇİN IŞIKLI GÖLÜNÜ YAŞATMALIYIZ

ÖZTÜRK; GELECEĞİMİZ İÇİN IŞIKLI GÖLÜNÜ YAŞATMALIYIZ
Editor: Kadriye Sözeri
23 Haziran 2021 - 16:13

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk,TBMM gündeminde Çivril ilçemizde bulunan Işıklı Gölü'nün suyunun çekildiğini ve bu tabiatı korumamız gerektiğini dile getirdi. AKP iktidarı döneminde gölü besleyen su kolları üzerinde yapılan küçüklü büyüklü göletler yüzünden su kollarının taşıdığı suyun Işıklı Gölü’ne girdisinin yok denecek seviyeye düştüğünü ve kaynaklardan yeterince beslenememesi ile birlikte gölden çekilen tarımsal sulama suyunun doğru yönetilmemesi nedeniyle su yüzeyinin her geçen gün gerilemekte olduğunu ve su miktarı her geçen gün azalmakta olduğunu söyledi. Özellikle nilüfer çiçeklerinin açtığı dönemde Çivril ilçesinin tanıtımına turizmine ve ilçenin ekonomisine katkıda olan bu tabiatın korunmasının gerektiğini konuşmasında yer verdi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER BELLİDİR

 Milletvekili Yasin Öztürk, Işıklı Gölü'nün kurumaması için alınacak önlemleri ve yapılması gereken çalışmaları da sözlerinde yer verdi.

" Su Çıkan ve Küfi Çayı üzerinde bulunan baraj ve göletlerden gölümüze yeterli su gidişi sağlanmalıdır. Göle dökülen su kaynaklarının getirdiği tortuların göl kenarına girmeden çökertilmesi sağlanmalıdır. Göle dökülen sanayi ve kanalizasyon atıklarının önlenmesi sağlanmalıdır. Baraj gövdesi ıslah edilip dip çamuru temizleme çalışmaları başlatılmalıdır. Vahşi salma sulama terk edilip damlama sulama yöntemine geçişte çiftçimize kolaylık sağlanması, gerekirse tarımsal teknolojiye geçmeleri için geri ödemesiz, karşılıksız hibe verilmelidir. Bunlar aslında bilinen önlemler ve dünyada örnekleri mevcut. Yeni bir şey keşfetmeyeceğiz, sadece bu önlemleri uygulayabilecek bir siyasi iradeyi hep birlikte ortaya koymamız gerekir." dedi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İki kadının hukuk savaşı
İki kadının hukuk savaşı
Çal Belediye Başkanı Akcan, nasıl yönetici oldu?
Çal Belediye Başkanı Akcan, nasıl yönetici oldu?