ÖZTÜRK, YEŞİLYUVA’LI AYAKKABICILARIN...

ÖZTÜRK, YEŞİLYUVA'LI AYAKKABICILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli ili Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarını meclise taşıdı. Öztürk, “Son zamanlarda iflaslarla gündeme gelen milli ayakkabı imalat sektörünün sorunları, sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması elzemdir” dedi.

ÖZTÜRK, YEŞİLYUVA'LI AYAKKABICILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli ili Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarını meclise taşıdı. Öztürk, “Son zamanlarda iflaslarla gündeme gelen milli ayakkabı imalat sektörünün sorunları, sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması elzemdir” dedi.

ÖZTÜRK, YEŞİLYUVA'LI AYAKKABICILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI
15 Nisan 2019 - 18:30

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli ili Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarını meclise taşıdı. Öztürk, “Denizli İli Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi kırsal bir alandır. Bununla beraber, tarım dışı sektörde tarihsel süreç içerisinde devam eden bir üretim uzmanlığına da sahiptir. Bu durum Yeşilyuva’nın önemli bir avantajını oluşturmaktadır. Çünkü kırsal alanda ikamet eden Yeşilyuva halkı hem ayakkabı üretimi ile kendine önemli bir geçim kaynağı sağlamakta hem de en azından kendi ihtiyacını karşılayacak kadar tarım ve hayvancılığı yapabilmektedirler” diye konuştu.


YEŞİLYUVA ÜLKE KALKINMASINA DESTEK VERMEKTEDİR

 Öztürk, Bu durum sadece Yeşilyuva halkına sağladığı faydayla sınırlı değildir. Aynı zamanda bir bütün olarak Denizli ve Türkiye açısından da, tabandan tavana toplumsal kalkınmaya katkı vermektedir. Bu katkılardan birincisi, Yeşilyuva’nın özellikle Türkiye’nin farklı yerlerinde nispeten kırsal alanda yaşayan nihai tüketicinin ayakkabı ihtiyacına cevap vermesidir. İkincisi, Yeşilyuva halkının kendi yerleşim alanında üretim yaparak ikamet etmeleri neticesinde köyden kente göçün önemli ölçüde azalmasıdır. Üçüncüsü, Yeşilyuva’dan Denizli’ye göç ederek deri ve ayakkabı üretiminde daha büyük tesisler kuran sanayici için fason üretim ve yan sanayi sağlamaktadır. Dördüncüsü, fason üretim Türkiye’deki diğer ayakkabı markaları için de gerçekleşmektedir. Böylece Yeşilyuva’daki tarım dışı üretimle gerçekleşen kalkınma, kent kalkınmasına ve bir bütün olarak ülke kalkınmasına destek verebilmektedir” dedi.

 

ÜNİVERSİTELERDE UZMANLIK OLUŞTURACAK BÖLÜMLER OLMALIDIR


Yerelden ve çevreden gelen güç, merkezi yapının da güçlenmesine vesile olacak şekilde dalga halinde yayıldığını belirten İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Özürk, “Yeşilyuva’daki atadan evlada geçerek artık geleneksel hale gelen ayakkabı üretiminin bu zamana kadarki devamlılığı bölgedeki kültürel sermaye ve sosyal sermaye ile yakından ilgilidir. Ancak Yeşilyuva’daki ayakkabı üretiminin geleceğe aktarılmasında ve daha etkin ve verimli şekilde devam ettirilmesinde bazı problemler görülmektedir. Bunlardan birisi eğitimin yetersizliğidir. Bu bağlamda liselerde ve üniversitede ayakkabı tasarımı, üretimi ve pazarlanmasını uzmanlık oluşturacak şekilde ele alan bölümlerin olması önemli görülmektedir. Yöre halkının talebi de bu yöndedir” şeklinde ifadeler kullandı.


ÖĞRENCİLER TEŞVİK EDİLMELİDİR

Öztürk, “Diğer taraftan gençlerin lise ve üniversite tercihlerinde bu mesleği tercih edip, bu konuda uzmanlaşmaları için teşvik edilmeleri ve bir takım unsurlarla ayakkabı uğraşının ve mesleğinin cazip hale getirilmesi önemlidir. Ayrıca yöre halkı için ayakkabı dizaynı, ayakkabı üretimi ve pazarlanmasıyla ilgili eğitimler alabilecekleri şartlar oluşturulmalıdır” dedi. 

AYAKKABI ATÖLYELERİ CAN ÇEKİŞMEKTEDİR

Bir diğer öneri, kırsal alandaki kadınların çalışma hayatına erkeklerle eşit haklarla katılmalarının ve girişimde bulunmalarının özendirilmesi gerektiğini söyleyen Öztürk,  “Kalkınan ve güçlenen kırsal alanlar, kentsel alanların, sanayi ve turizm bölgelerinin kalkınmasına ve güçlenmesine katkıda bulunacak, bir bütün olarak ülkenin kalkınması ve güçlenmesi sağlanacaktır. Denizli İli Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi yüzyıllardır el yapımı geleneksel ayakkabı imalatı ile meşhur bir beldemizdir. Günlük ortalama ayakkabı üretiminin 10 ila 20 bin çift arası olduğu tahmin edilmektedir. İrili ufaklı 200 kadar imalathane ve atölyenin bulunduğu Yeşilyuva, 6360 sayılı Kanun ile belde statüsünden mahalle statüsüne geçirilmiştir. Son yıllarda gerek ülkemizde yaşanan derin ekonomik bunalım, gerekse hükümetin her sektörde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de yerli üretim yerine ithalalat malların tüketimini adeta teşvik eden politikaları nedeniyle Yeşilyuva mahallesinde ayakkabı atölyeleri  adeta can çekişmektedir. Yeşilyuva özelinde geleneksel üretim merkezlerinin ülke çapında yaşanılan ekonomik krizi en az zararla atlatmaları ve kepenk kapatmadan geleneksel el işçiliği ayakkabı üretiminin devamı gerekmektedir” diye konuştu.

 

İMALATHANE VE ATÖLYELERİN SORUNLARI ARAŞTIRILMALIDIR

Son zamanlarda iflaslarla gündeme gelen milli ayakkabı imalat sektörünün sorunları araştırılması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Bunun için mevcut imalathanelerin ve atölyelerin sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması elzemdir. Bu nedenle Denizli ili Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarının araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hurdaya dönen otomobilde genç öğretmen can verdi
Hurdaya dönen otomobilde genç öğretmen can verdi
Anne ve 2 çocuğundan 23 gündür haber alınamıyor
Anne ve 2 çocuğundan 23 gündür haber alınamıyor