Pamukkale Belediye Meclisinde ’Suriyeli’...
Reklam

Pamukkale Belediye Meclisinde 'Suriyeli' polemiği

Pamukkale Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşiminde, Pamukkale Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanvekili Himmet Keysan, Suriyeli göçmenler ile ilgili Araştırma Komisyonu kurulması hakkında önerge sundu. Önerge CHP, İYİ Parti’nin 14 kabul oyu ile MHP, AK Parti’nin 20 ret oyuna karşı kabul edilmedi.

Pamukkale Belediye Meclisinde 'Suriyeli' polemiği

Pamukkale Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşiminde, Pamukkale Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanvekili Himmet Keysan, Suriyeli göçmenler ile ilgili Araştırma Komisyonu kurulması hakkında önerge sundu. Önerge CHP, İYİ Parti’nin 14 kabul oyu ile MHP, AK Parti’nin 20 ret oyuna karşı kabul edilmedi.

Pamukkale Belediye Meclisinde 'Suriyeli' polemiği
02 Ağustos 2019 - 20:02

Pamukkale Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşimi gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Pamukkale Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanvekili Himmet Keysan, Suriyeli göçmenler ile ilgili Araştırma Komisyonu kurulması hakkında Meclise önerge sundu. Toplantıda söz alan Keysan, ‘‘2011 yılından itibaren Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize milyonlarda göçmen sığınmacı olarak gelmiştir. Ülkemizin her yerine dağılan Suriyeli mültecilerden Denizli'de nasibini almıştır ve ilimizde yaklaşık olarak 25 bin civarında göçmen yaşamaktadır. Pamukkale’de ise yaklaşık 14 bin sığınmacının yaşadığı bilinmektedir.’’ dedi.

KEYSAN: ÇÖZÜM İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ

Keysan, ‘‘Bugün ülkemizin her yerinde yaşanan olaylara baktığımızda Suriyeli göçmenler hem tartışma konusu olmakta hem de önümüzdeki dönemde ciddi sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle Suriyeli sığınmacı konusu tüm siyasi tartışmaların dışında soğukkanlılıkla ele alınmalı ve sorun tüm yönleriyle araştırılarak çözüm üretilsin. Sorun çok büyüktür ve çözüm için yerel yönetim elini taşın altına koyması kaçınılmazdır. Yeni seçilmiş bir belediye yönetimi olarak bizlere düşen de konuyu siyasi parti ayrımı yapmadan, hiçbir önyargıya kapılmadan birlikte neler yapabiliriz konusunda bir çalışmanın içinde olmaktır. Sığınmacıların çok büyük çoğunluğunun genç ve çocuk olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu büyük nüfusun suç örgütlerinin eline geçmesini engellemek, fuhuş, uyuşturucu, terör örgütlerine, insan devşirme alanı olmasına fırsat vermemek ve burada bulundukları sürece Pamukkale'de yaşayan vatandaşlarımız da uyum içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak hepimizin sorumluluğudur.’’ şeklinde ifade etti.


ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

Keysan, ‘‘Başta da söylediğimiz gibi bu konu siyaset üzeridir tamamen insanidir ve temsil ettiğimiz insanların huzurunu ilgilendirmektedir. Bu gerekçelerle Pamukkale Belediyesi'nin bu konuda neler yapabileceği ile ilgili tüm siyasi parti grup içinde yer alacağı bir araştırma Komisyonu kurulmasını, bu komisyon hazırlayacağı rapor sonunda gerekli çalışmaların yapılması için gereğini yapılmasını istiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.


ÇİZMECİOĞLU; SURİYELİLER MÜLTECİ STATÜSÜNDE DEĞİLDİR

Toplantıda son olarak söz alan Pamukkale Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili Uğur Çizmecioğlu, Kamuoyunda öne çıkmasından dolayı özellikle Suriyeli kişilerle ilgili birkaç hususu özellikle hatırlatmak istediğini belirten Çizmecioğlu, ‘‘Öncelikle bilgilendirmek anlamında belirtmek isterim ki bir kere Suriyeliler mülteci statüsünde değildir. Yani 1951 tarihli Birleşmiş Milletler mültecilerin hukuki statülerini dair Cenevre sözleşmesi kapsamında değillerdir. Suriyeliler, yabancılar ve uluslararası Koruma Kanunu 91 maddesine göre geçici koruma statüsündedirler.’’ dedi.

SURİYELİLERİ GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜNDE GÖRMEK HUKUKA AYKIRIDIR

Çizmecioğlu, ‘‘Bu iki Statü arasındaki en önemli fark mülteci geldiği ülkeye şu ya da bu sebepten geri dönmeyen kişilerdir. Geçici koruma altındakiler ise yani Suriyeliler ise şartlar düzeldiğinde ülkelerine dönmek zorunda olan kişilerdir. Önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı'nı yaşayacağız. Bu Suriyeliler kendi ülkelerine rahatlıkla gidecekler ve kurbanlıklarını keseceklerdir. Yani ülkelerine gitmelerin de herhangi bir engel olmayacaktır. Öyleyse Suriyeliler mülteci olmadıklarına göre sadece geçici koruma hükümlerine tabi olduklarına göre Suriyelilerin istediklerinde ellerini kollarını sallaya sallaya kendi ülkelerine gidebildikleri apaçık ortada iken hala bunları geçici koruma statüsünde görmek hukuken mümkün olmadığı gibi aklen de mümkün değildir. Bu tamamen hukuk dışı siyasi bir karar’’ olduğunun altını çizdi. Öte yandan toplantıda söz alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Uğur Çizmecioğlu, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir üniversite öğrencisi 500 TL burs alabiliyor iken Suriyeli üniversite öğrencisine bin 200 TL burs verilmesi doğru mu?” diye sordu. 

HALKIMIZA ZARAR VEREN SURİYELİLERİ ÜLKEMİZDE BARINDIRMANIN İNSANİ BİR TARAFI YOK

Çizmecioğlu, ‘‘Özellikle bu Suriyelilerin, ülkemiz insanına yaşattıkları sayısız taciz, tecavüz, cinayet, hırsızlık gibi suçları da düşündüğümüzde, bu tür insanları barındırmanın insanı bir tarafı da yoktur. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir üniversite öğrencisi 500 TL burs alabiliyor iken Suriyeli üniversite öğrencisine bin 200 TL burs verilmesi doğru mu? Üniversite Hastanesinde ameliyat olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 3 bin 400 TL alınırken Türkiye'de kaydı olmayan benim kanımdan, canımdan olan örneğin Kerküklü, Musullu, Telaferli Türkmen kardeşimden 11 bin 200 TL tahsil edilirken, Suriyelilerden hiç para alınmaması reva mı?’’ dedi.


DENİZLİ’DE 13 BİN SURİYELİ VAR

Çizmecioğlu, ‘‘Şimdi siz belki içinizden diyorsunuz, bu konuların Belediye Meclisi ile ne alakası var. Çok alakası var değerli başkanım. Ocak 2019 tarihli resmi verilere göre ülkemizde 4 milyon Suriyeli var Bunlardan 80 bini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı. Bunun dışında 32 bin kişi de yabancılara özgü çalışma izni aldı. Yine bunların dışında da 16 bin Suriyeli de Türkiye'de şirket kurdu. Yine 410 bin Suriyeli çocuk doğdu bu topraklarda. Yani sonuçta şu ya da bu şekilde kanunların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanıdığı hakların neredeyse tamamında faydalanabilecek durumda olan 550 bin Suriyeli var ülkemde, Pamukkale nüfusundan daha fazla. Bunun 13 bini de Denizli'de yaşıyor.’’ dedi.

DENİZLİ HALKI SURİYELİLERİ İSTEMİYOR

Çizmecioğlu, ‘‘Biz belediye olarak da hükümetin yaptığı hatanın içine düşersek, yani bu Suriyelilere ekmek elden su gölden misali istedikleri gibi at koşturacaklara olanakları verirsek ne bunlar bir daha ülkelerine geri döner ne de bizim halkımız rahat ve huzur içinde hayatlarını sürdürebilirler. O nedenle, Suriyelilere özellikle işyeri açma ruhsatı verilmesinde, Belediye İmar ve İskan ruhsatların verilmesinde, Belediye ihalelerinin verilmesinde, personel alımında belediyenin ihaleli işlerindeki çalışmalarında, ayni ve nakdi yardımların yapılmasında gerekli ve yeterli önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerimizi Denizli halkının sülük gibi yaşayan Suriyelileri istemediğini bir kez daha hatırlatmak isterim’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonunda oylamaya sunan Pamukkale Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Avni Örki, CHP, İYİ Parti’nin 14 kabul oyu ile MHP, AK Parti’nin 20 ret oyuna karşı verilen önerge kabul edilmedi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Davutoğlu'nun yanında dikkat çeken bir isim Mevlüt Demir
Davutoğlu'nun yanında dikkat çeken bir isim Mevlüt Demir
Kendisi ve eşini yaralayan zanlıyı polise teslim eden kırtasiyeci yaşadıklarını anlattı
Kendisi ve eşini yaralayan zanlıyı polise teslim eden kırtasiyeci...