Projeler-Gerçekler

Projeler-Gerçekler

Nilüfer Fatma aydemir'in yazısını okumak için tıklayın

Projeler-Gerçekler

Nilüfer Fatma aydemir'in yazısını okumak için tıklayın

Projeler-Gerçekler
25 Şubat 2020 - 15:02

Projeler ülkesiyiz, girişimci misiniz? Lütfen bir proje sununuz! Kırsal kalkınma hibesi mi istiyorsunuz? Lütfen bir proje.. onaylanırsa ne ala, onaylanmaz ise yaz-yap-boz-sun.

Geçtiğimiz hafta IFAD desteklerinden bahsetmiş biten ve devam eden projeleri örneklemiştim, bu hafta o destekler nasıl ve ne şekilde değerlendirildiğine bir örnek üzerinden bakalım istiyorum.

Diyarbakır-Siirt-Batman Kalkınma Projesi’nin amacı; kırsal bölgelerdeki nüfusun, ekonomik ve sosyal statünün geliştirilmesine yardımcı olmak olarak ifade edilmiştir. Hedefi ise;

 “Proje illerinde yer alan köylerdeki mevcut üretim ve istihdam imkânları esas alınarak, verimlilik ve yaşam kalitesinin arttırılması, tarım ve tarım dışı alanlarda gelir getirici faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve hedef kitlenin istihdam edilebilirliğinin arttırılması için bireysel ve kurumsal kapasite gelişimlerinin desteklenmesidir”

Proje IFAD ve Hazine Müsteşarlığı arasında İkraz Anlaşması yapılarak bakanlar kurulu onayı ile 2007 yılının Aralık ayında başlamış ve Haziran 2014’de bitmiştir. Ortalama 24 milyon doları IFAD tarafından karşılanmak üzere 37 milyon dolar bir maliyeti olduğu kaydedilmiştir. Peki hedefini ve de maalieyeti yazdığımız bu projede neler yapılmıştır?

- 13 adet kanalizasyon ve doğal arıtma sistemi,

- 2 adet içme suyu deposu

- 7 adet boru döşeme ile yol geçişi

- 1 adet dere ıslahı

- 2 adet menfez yapılmıştır.

- 5 adet hayvan içme suyu göledi

- 5 adet kapalı sistem sulama kanallarının yapım işleri

- 6 km arazi yolu ıslahı

- 1675 çiftçiye süt sığırı yetiştiriciliği, sulama, bağcılık..gibi konularda eğitim verilmiştir.

-8 adet stratejik yatırım planı hazırlanmış yaklaşık 5 milyon TL gerçek ve tüzel kişilere hibe ödemesi yapılmıştır. Bu bağlamda: Diyarbakır; Süt- Meyvecilik,  Batman; Süt -Bağcılık- Çilek-Sert Kabuklu Meyveler,  Siirt; Zivzik Narı- Koyunculuk konularında yatırım yapılması sağlanmıştır.

-179 teknik personel eğitim programına dahil olmuştur.

-267 kişi aşı ustası, fidan yetiştiriciliği, hayvan bakıcılığı kursuna katılmıştır.

-600 dekar alan nar, elma, kayısı…erik ve bağ gibi çeşitler içeren kapama bahçe tesisi oluşturulmuş ve Diyarbakır’da 400 da için 19 bin 770 fidan, Siirt’te 208 da 13 bin kiraz fidanı dağıtımı yapılmıştır.

-Alet, ekipman ve araç ihtiyacı için birimler oluşturulmuştur

Son olarak; 6 adet hayvan içme suyu depolama, 32 adet hayvan içme suyu göletleri etrafına gölgelik, 11 adet dezenfeksiyon havuzu..

-1500 da alanda bağ, badem ve nar kapama bahçe tesisi

Çiftçi teknik bilgi ve beceri geliştirme eğitimleri..yapılmaya devam edeceği belirtilmiştir.

Bu projeden faydalanan kesimin projenin maliyetine katkısı ise 7,5 milyon doların üzerinde.. Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi’nde 4 milyon dolar, Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi’nde 2,6 milyon dolar faydalanıcı katkısı..Her projede olduğu gibi maddi katkı koyan hibeyi veya desteği alır. Halk arasında ki ifade ile; parayı veren düdüğü çalar.

n.aydemir

23.02.2020-Denizli [email protected]

Kaynaklar;

https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Kirsal-Kalkinma/Projeler

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üzerine yıldırım düşen 8 metrelik ağaç ikiye bölündü
Üzerine yıldırım düşen 8 metrelik ağaç ikiye bölündü
Sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen yaşanan kavgada kan aktı
Sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen yaşanan kavgada kan aktı