Tavas modern arıtma tesisine kavuşuyor
Reklam

Tavas modern arıtma tesisine kavuşuyor

Denizli’nin Tavas İlçesinde yapımı tamamlanmak üzere olan Arıtma Tesisi 50 bin kişilik arıtma ihtiyacını karşılayacak

Tavas modern arıtma tesisine kavuşuyor

Denizli’nin Tavas İlçesinde yapımı tamamlanmak üzere olan Arıtma Tesisi 50 bin kişilik arıtma ihtiyacını karşılayacak

Tavas modern arıtma tesisine kavuşuyor
28 Kasım 2018 - 14:55

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, Tavas Merkez Atıksu Arıtma Tesisi projesinde sona yaklaştı. Kısa süre sonra tamamlanarak hizmete girecek modern tesis çevre kirliliğinin önlenmesinde kilit rol görevi üstlenecek. Tesis yaklaşık 50.000 kişilik arıtma ihtiyacını karşılayacak.

Çevre yatırımlarıyla örnek projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç olan tüm ilçelerde atık su arıtma tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Tavas ilçesinin ihtiyacı olan atıksu arıtma tesisi inşasında sona yaklaştı. Tavas evsel nitelikli atıksu arıtma tesisinin 7.141 metrekare inşat alanına sahip olduğu ifade edilirken, ilk etapta tesisin 1. kademesinde 18.500 kişilik kısmı ve günlük debisinin 3.596 metreküp olduğu ifade edildi. Tesisin ikinci kademesinin ise 27.500 kişilik olduğu ve günlük ortalama debinin ise 5.600 metreküp suyu arıtacak şekilde projelendirildiği belirtildi. Betonarme biyolojik atıksu ileri arıtma tesisi olarak inşa edilen Tavas Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık sulara fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak. Daha sonra ise bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak sulama suyu standartlarını sağlayacak şekle getirilecek.

"DENİZLİ MERKEZDE NE VARSA İLÇELERDE DE O OLACAK"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas'ta yapımında sona gelinen atıksu arıtma tesisinin çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını ifade etti. Hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelere arıtma tesisi yapmak olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, "Denizli merkezde ne varsa ilçelerde de o olacak" sözünü yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Zolan, “Yarınlarımızın daha sağlıklı, daha huzurlu olduğu bir kent için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek nesillerimize daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için gayret göstermeye devam ediyoruz. Tesisimiz şimdiden Tavasımıza ve Denizlimize hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Corona Virüs’e Dikkat Çekti , Korunma Yöntemi Olarak Denizli’yi İşaret Etti
Corona Virüs’e Dikkat Çekti , Korunma Yöntemi Olarak...
21 yaşındaki genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
21 yaşındaki genç elektrik akımına kapılarak hayatını...