BU ÜLKENİN TARIM ARAZİLERİNE DOKUNMAYIN

07 Mart 2022 - 11:08
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kaza Anı Güvenlik Kameralarında
Kaza Anı Güvenlik Kameralarında
İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin ÖZTÜRK meclis genel kurulundan seslendi.

" 'Zeytin katliamı yönetmeliği' kadar dikkat çekmese de, 13 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı da, Denizli’deki tarım alanlarının katledilmesinin önünü açan bir karardır.

14 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5103 sayılı Karara göre, Denizli’mizin Tavas ilçesinin Avdan Mahallesinde linyit işletme ruhsatlı sahalarda maden üretimine devam edilebilmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazlar acilen kamulaştırılacaktır.
Tavas, birinci derece tarım arazilerine sahip olan bir ovadır. Bu bereketli topraklara ne ekerseniz yetişir, toprağa düşen her tohum kendiliğinden filiz verir.
Ancak iktidar Tavas’ın bereketli topraklarının tarım alanı dışında kullanılmasına yemin etmiş olacak ki, madencilik alanındaki bütün projelerini bu bölgede gerçekleştirmek istemektedir.
2016 yılında bu bölgede termik santral yapımı gündeme gelmişti. Bu proje iptal edildi. 2021 yılında tekrar termik santral ve açık kömür işletmesi için ÇED süreci başlatıldı. Kamuoyundan yoğun tepki gelince  bu projede de ÇED raporu iptal edildi.
Ve bölge halkı bu müjdeli haberin şokuna daha alışamadan Sn. Cumhurbaşkanı devreye girdi 13 Ocakta 3 milyon 764 bin metrekare alanda kömür ocağı kurulması için acele kamulaştırma kararı çıkardı ve bu sahada da ne yazık ki zeytinliklerimiz var.
Tavas’ta termik santral kurulması nasıl engellenmişti biliyor musunuz?
Belediye meclisinde yer alan iktidar ve muhalefet partili üyelerin ortak kararıyla, ortak itirazıyla…
Hatta Sayın Cahit Özkan burada; termik santralin ÇED süreci iptal edildiğinde müjdeli haberi vermek için kendileri bir basın toplantısı düzenlemişti.
Sayın Cahit Özkan'a o basın toplantılarında ne konuştuğunu hatırlatalım:
“Orada yapılacak bir santralin bölgeye faydası olmayacağı gibi fazlasıyla zarar vereceği konusunda birleştik. Denizli milletvekillerimiz ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyorduk. Biz başından beri bu konuyu takip ediyorduk. Tüm arkadaşlarımızla birlikte orada bir santral yapılmasına karşıyız”.
Şimdi buradan sormak istiyorum:
Ne değişti? Konuyu Takibi mi bıraktınız yoksa ? Her şeye cevap veriyordunuz ya size sataştım kendisi gelsin buyurun cevap versin.
Orada açılacak termik santral bölgeye zarar verecekti de, kömür ocağı bölgeye zarar vermeyecek mi? O zaman enerji ihtiyacın olduğunu unuttunuz mu yoksa ?
Konuşmamın başında da dile getirdiğim gibi Cumhurbaşkanı karar verdikten sonra, sözün üstüne söz söylenmiyor; ne zeytinlik kalıyor, ne tarım arazisi ama biz hala Tavaslı hemşerilerime verdiğimiz sözün arkasındayız.
Tavaslı köylü vatandaşlarımız vasıtasıyla yürütmenin durdurulması için dava açtık….
Buradan da bir kere daha sesleniyorum;
Bu  ülkenin tarım arazilerine dokunmayın , bu ülkenin  zeytinine dokunmayın, bu ülkenin tek bir ağacına dahi dokunmayın. " dedi.