1 Aralık geçti! Yoksa, Sizi hala kış...
Reklam
Reklam

1 Aralık geçti! Yoksa, Sizi hala kış lastiğinizi almadınız mı?

1 Aralık'ta kış lastiğinin zorunlu hale gelmesi nedeniyle, Özer Oto Lastik sahibi Abdurrahhaman Özer, Denizliekspres Haber okurlarına önemli bilgiler verdi. Özer, ‘’Kış lastiği daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. Eğer, hala taktırmadıysanız bir an önce taktırmanızda fayda var" dedi.

1 Aralık geçti! Yoksa, Sizi hala kış lastiğinizi almadınız mı?

1 Aralık'ta kış lastiğinin zorunlu hale gelmesi nedeniyle, Özer Oto Lastik sahibi Abdurrahhaman Özer, Denizliekspres Haber okurlarına önemli bilgiler verdi. Özer, ‘’Kış lastiği daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. Eğer, hala taktırmadıysanız bir an önce taktırmanızda fayda var" dedi.

1 Aralık geçti! Yoksa, Sizi hala kış lastiğinizi almadınız mı?
02 Aralık 2019 - 02:52

Denizli'de uzun yıllardan bu yana oto lastikçiliği yapan Özer Lastik Sahibi Abdurrahman Özer, 1 Aralık kış lastiklerinin takılmasının son günü olması nedeniyle Denizliekspres Haber okurlarına önemli bilgiler verdi. Özer, kış aylarında araç kullanımının zor olduğunu ve risk taşıdığını belirterek şunları söyledi: ‘’Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa; trafikte risk artar. Kışın lastiği kış lastiğidir. Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler; daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır. Mecburi olsun olmasın günlük trafiğe çıkan bütün araçlara kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz. Bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biri, eğer hala kış lastiklerinizi taktırmadıysanız hem kalite hem de fiyat olarak bize uğramanız halinde sizlere yardımcı olmaya hazırız" diye konuştu. 


  ASLA UCUZ LASTİK ALMAYIN

Lastik alırken göz önünde bulundurulması gereken hususlara değinen Abdurrahman Özer, “Vatandaşlarımız lastik alma konusunda tamamen maddi boyutuna bakarak lastik alıyorlar. Avrupa standartlarına göre aracının özelliklerine göre lastik seçmelisiniz. Uzak Doğu’nun lastikleri biraz daha ucuz görünüyor ama önemli olan o değil. Görünüşüne bakarak lastiğin iyi olup olmadığını anlayamazsınız. Ucuz görünen lastiklerin malzemesi kaliteli ve dayanıklı değildir. Kullanım ömrü kısadır ve güvenli değildir. Kalite ucuza alınmaz" dedi. 


OTO LASTİKÇİLERİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Kalitenin asla ucuza alınamayacağını söyleyen Özer, “İsterseniz en lüks araca binin, aracın altındaki lastik sizi hayatta tutuyor. Burada biz oto lastikçilere çok büyük iş düşüyor. Onları doğru yönlendirip, bilgilendirmemiz gerekiyor. Gözümün gördüğü, dilimin döndüğü kadar gelen müşterilerime lastik hakkında bilgi veriyorum ve bilinçlendirmeye çalışıyorum. Çünkü bu benim görevimdir. Lastiği benden alıp almaması önemli değildir" şeklinde konuştu.

LASTİK SİZİ HAYATTA TUTAR

İnsan hayatının çok önemli olduğunu vurgulayan Özer, “Araçlarda sizi hayatta tutan en önemli etken lastiklerdir. Tekerlekli araçların tamamında bu önem geçerlidir. Lastiğiniz iyi değilse hayatınız güvende değildir. Ani fren yaparsın, lastiklerin tutmaz. Lastik, sertleşmiştir, yer tutmaz, ucuza kaçarsın bazen hayatına mal olabilir. Belki de aracı kullanılmaz hale getireceksin, belki de karşıdaki kişinin hayatına mal olacaksın veya hayatını kurtaracaksın. Bir dakika sonra yaşayacağımızın garantisi yok. Ama insanlarımıza lastiğin önemini anlatılmıyor, farkında değiller” diye konuştu.


SEVDİKLERİNİZ İÇİN TEDBİRİNİZİ ALIN

Araç muayenesi öncesinde vatandaşların lastiklerini kontrole getirdiğini anlatan Özer,“Araç lastiklerinin muayeneden geçmesi için belirli standartlar var. ‘Bu lastikle geçemezsin muayeneden’ diyorum. Vatandaş ‘Ben bir şekilde bunu geçirmeye çalışırım’ diyor. Ya kardeşim istersen kandır, istersen geçir ama olay o değil. Oradaki adam görevini yapıyor. Bu lastiği ölçüyor. İç derinliğini ölçüyor, aracınızla uyumlu mu değil mi onu ölçüyor kontrol ediliyor? Genellikle lastikler kusurlu bulunuyor ve muayeneden geçirilmiyor. Kandırmaca, idare etmeyle bu işler olmaz. Ortada insanın hayatı söz konusudur.  Aracını, hayatını, aileni seviyorsan, tedbirini alacaksın" dedi.

LASTİKLERİN KULLANIMA GÖRE, 6 YILA KADAR ÖMRÜ VAR

Lastik standartları hakkında bilgi veren Özer, “Yaz lastiklerinde minimum diş boyutu 3 milime kadar olabiliyor. Kış lastiklerinde de 4 milime kadar kullanabiliyorsunuz. Onun altında olan lastikler kullanışsızdır ve can güvenliğinizi sağlamazlar. Lastiğin bir de kullanım ömrü olduğunu belirten Özer, “Lastiği bir bayide raf bekleme süresi 4 yıldır. Lastiğin toplam ömrü de 10 yıldır. Çünkü kauçuk petrol ürünüdür. 4 yıl raf ömrü 6 yıl kullanım ömrü vardır. Bu 3 ve 4 milimin altına inmese bile lastik, bu süre zarfından sonra özelliğini kaybeder. 45 bin kilometreye kadar da kullanımı vardır. 6 yıl kullanım derken bunu 1 veya 2 yılda da bitirebilirsiniz. Tamamen yol koşullarına bağlı olarak bu ömür 6 yıla kadar çıkabiliyor” dedi.

KURSLARDA LASTİK EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ

Kurslarda eğitimin tamamen mekanik, sağlık ve sürüş konularında yapıldığını anlatan Özer,“Lastiğe biraz daha az önem verilmeli. Bana göne sürücü kursunda en önemli konu lastiğe daha fazla önem verilip bilinçlendirilmek Hangi araç olursa olsun uçak dahil, hayatınız lastiğe bağlı. O lastik sizin hayatınızı kurtarır. Ayağınızı frene bastığınız anda fren pabuçları diske basarak yavaşlatıyor. Lastikte çekim gücü ile yere yapışarak durduruyor. Tabii ki vakumu güzelse. Eğer bu durumlar yoksa, lastik iyi değilse, kaza yapmak kaçınılmazdır. Kaza yapanların üzerine inceleme yapılırsa birçok kazanın sürücü hatası ve lastik kaynaklı olduğunun ortaya çıkacağını düşünüyorum.” dedi.

ASLA İNTERNETTEN LASTİK ALMAYIN

Özer, Lastik işinin baba mesleği olduğunu söyleyerek, "Babam da oto lastkçisiydi. Lastik işi baba mesleğimiz. Denizli halkımızı çay, kahve içmeye bekliyoruz. Lastiği bizden almanız önemli değil, ancak sizlere tecrübelerimizi ve sizler için hayati önem taşıyan bilgilerimizi paylaşabiliriz. Bu arada lastiği alırken karşınızda mutlaka konuşacağınız, danışacağınız bir muhatabınız olsun, Asla internetten lastik almayım. Marka ve kalite ucuza alınmaz" diye konuştu.


ÖZER OTO LASTİK (Abdurrahman Özer)

İlbade Mah. Örnek Cad. 113 Merkezefendii/DENİZLİ

0532 745 75 66
YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ailesi ile birlikte evde oturan adam silahla kendini yaraladı
Ailesi ile birlikte evde oturan adam silahla kendini yaraladı
Bağbaşı'nda Trafik Kazası
Bağbaşı'nda Trafik Kazası