Alaattin halkı taş ocağına karşı...
Reklam

Alaattin halkı taş ocağına karşı ayaklandı!

Serinhisar’dan sonra Alaattin ve Yassıköy halkı da taş ocaklarına karşı sesini yükselttiler.

Alaattin halkı taş ocağına karşı ayaklandı!

Serinhisar’dan sonra Alaattin ve Yassıköy halkı da taş ocaklarına karşı sesini yükselttiler.

Alaattin halkı taş ocağına karşı ayaklandı!
11 Temmuz 2019 - 17:32

Acıpayam’ın Alaattin ve Yassıköy halkı, genişletilmek istenen taş ocağına karşı birleşti. Taşocağı’nın genişletilmesine karşı yoğunlaşan tepkiler basın açıklaması ile devam etti. Yöre halkı bu süreçte taş ocağına karşı olduklarına dair dilekçeleri ilgililere sunmuştu.
Acıpayam’da yapılan basın açıklamasına Alaattin ve Yassıhöyük halkı ile birlikte yöre dernekleri, Acıpayam ve Serinhisar Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Acıpayamlılar ve STK temsilcileri katıldılar.

Yöre halkı önce Alaatin’de bir araya geldi. Taş ocağı ve zararları hakkında bilgi paylaşıldı. Yine ÇED sürecinin usulüne uygun yapılmadığı da dile getirildi. Taş ocağına karşı nasıl bir yol izleneceği katılımcılarla paylaşıldı.
Ardından Alaattin’de basın açıklamasına izin verilmediği için açıklama için Acıpayam’a gidildi. Doğa severlerin ve yaşam savunucu Acıpayamlıların katılımı ile kitle daha da büyüdü.

‘TAŞIMIZA TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Alaattinliler adına basın bildirisini okuyan Osman Can, bölge halkından habersiz ÇED raporu hazırlandığını öne sürdü. Söz konusu taş ocağının tarım ve hayvancılıkla geçinen yöre halkını tehdit ettiğini iddia eden Can, “Halktan gizli kapaklı işlerle, bir takım oldubittilerle topraklarımız talan edilmek isteniyor” dedi.

‘ÇED OLMADAN RUHSAT ALDILAR’

İşletmeci firmanın ÇED raporu almamak için 2012 yılında 250 dekardan daha az bir alan için ruhsat aldığını belirten Can, “Firma o günden bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. şimdi de büyüyerek kapasite artırarak, beton santrali ve asfalt tesisi de kurarak bin dekarlık alanda 21 yıl, günde 16 saat çalışmak istiyorlar. yasaların arkasından dolanarak gizli kapaklı işler çevriliyor. Şimdi bin dönüm istiyorlar, 21 yıl sonra da o dağların tümünü isteyecekler. ÇED toplantısı yapılmış Alaattinlilerin haberi yok. Milletin hayrı için bu ÇED reddedilmeli ve mevcut işletme derhal faaliyetlerini durdurmalıdır” diye konuştu.


TOPLANTI YAPILMADI

Yassıhöyük Mahallesinde yapılmak istenen toplantıyı mahalleli olarak terk ettiklerini ve toplantıya katılmadıklarını belirten Muhtar Kadir Kuşçu da taş ocağından en çok etkilenen mahallenin kendileri olduğunu belirterek, “Biz mahalle halkıyla birlikte toplantıyı terk ettik. ‘Toplantı yapıldı’ diye tutanak tutmuşlar. Biz mahallemizde taş ocağı istemiyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“ALKIŞLANACAK PROJEYİ GÖLGELETMEM”
“ALKIŞLANACAK PROJEYİ GÖLGELETMEM”
Çamelili genç Aydın'da iş kazası geçirdi!
Çamelili genç Aydın'da iş kazası geçirdi!