Bir ihtimal daha var mı?
Reklam
merkezefendi
Reklam

Bir ihtimal daha var mı?

Nilüfer Fatma Aydemir'in yazısını okumak için tıklayın...

Bir ihtimal daha var mı?

Nilüfer Fatma Aydemir'in yazısını okumak için tıklayın...

Bir ihtimal daha var mı?
Editor: Kadriye Sözeri
26 Mart 2021 - 16:34

 

“Beyaz adam geldiğinde, bizim topraklarımız, onların ellerinde İncil vardı. İncil’i verip bizi uyuttular; gözlerimizi açtığımızda İncil bizim elimizde, topraklarımız onlardaydı”

 

Jomo Kenyatta

 Biz toprağın üstünü işleyen ve hayatını bu şekilde idame ettirenler için bir ihtimal daha var mı?

 Gelin bu hafta yeniden madeni konuşalıbirlikte cevap bulmaya çalışalım.

 MAPEG'in sayfasında son açıklanan 179.grup ihale edilecek sahalara harita üzerinde baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hemen hemen her köşesinin, köyünün/mahallesinin köstebek misali eşileceğini görmek mümkün.

 Hali hazırda tarım ve hayvancılık yapılan yerler olunca, büyükşehir belediye kanunu ile elini kolunu bağlayıverdiler çiftçilerin. Hiçbir yasa boşuna değil, bilin isterim. İthal edilmesi öngörülen birçok tarım ürünü de gümrük indirimli ya hani, hah onunda tam olarak sebebi bu, çünkü artık küçük aile işlemleri yok hükmünde.

 Yakın bir gelecekte köy/mahalle sakinleri birer birer topraklarını terk edip hayvancılık yapmaktan da vazgeçmeye zorlanacak ya da bedeli(!) ödenip elindekini gönül rızasıyla teslim edecek çiftçi.

 İşin aslı şu ki; konunun uzmanı bulmak bir hayli uzun sürünce soru işaretleri ile doluydu. Şunu itiraf etmeliyim ki; toprağın üstünü işleyen bizlerin toprağın altından kazanç elde etmek isteyenler ile aynı dili konuşması zor. Bu nedenle

 DİRENİŞ Mİ? BOŞUNA ZAHMET GÖRÜLÜYOR!

 Geçtiğimiz yıl ihalesi ve ruhsatlandırması yapılan 140.grup maden arama sahası koordinatlarından yola çıkınca bugün bağcılık yaptığım, doğup büyüdüğüm,.. vefat eden yakınlarımı bağrına yatırdığım toprağın önümüzdeki 5 yıl içinde tarumar edileceğini bilmek, 10 yıl gibi bir zamanda da söz konusu köylerin adlarının anılarda kalacak olması bir hayli can sıkıcı.. Yalnız şunu açıklığa kavuşturmak gerekiyor ki cevaplarımızı birlikte bulmuş olalım.

 Artan nüfus, artan sanayi..için gerekli olan enerji Türkiye'de yenilebilir enerji kaynakları değil uzun yıllardır HES ile çözülmektedir. Yap işlet devret modeli ile yürütülen bu yatırımlar için ihaleler açılmaktadır. Son yıllarda özelleştirmeden nasibini aşan enerji sektörü için söz konusu ihale şirketlerinin bazılarının çalışma alanlarına baktığınızda madencilik faaliyetleri olduğunu da artık görmek mümkün.

 Kenya Devlet Başkanı Jomo Kenyatta'nın paylaştığım sözü tam da burada devreye giriyor. HES için gelip arazi taraması yapan bu maden şirketleri yüzey kadar toprağınderinlerinde de faal olmak için köylüyü iyi bir taramadan geçirip kendi hesabına arazi almaya başlıyor. Hal böyle olunca temel atma töreni ile birlikte değerli maden planını da devreye sokmuş oluyor. Çiftçiyi uyandırmadan, sezdirmeden süren bu süreçte sondaj kuyuları açılmaya başlanıyor. Sonra mı? Tesbiti yapılan alanlar genişletiliyor.

 Örneğin dekarı 100 TL'den ufak ufak alınan araziler bir şekilde altındaki madeni dillendirilen ortamlarda iştahını başkalarının da kabartıveriyor. Köylünün elinde sadece çiftçilik yapanların tuttuğu ya da bir avuç aile işletmesinin işlediği bir kaç yüz/bin dekar kalıyor. Yalnız köylüde bir uyanma başlıyor, huzursuz oluyor.. Yine de geç kalıyor. 10-15 yıl geçmiş oluyor, HES bitmiş, işletmeye başlanmışken bir de bakıyorsunuz ki en düşük dekar fiyatı 60 bin TL olmuş.

 Şöyle diyor Uzman arkadaş;

 -Köyler yok olacak tamam da ne olacak ki bir kaç yüz işletme açılır, nüfus çoğalır, çiftçi işçi olur.

 -Aç kalacak insanlar, üretim durmamalı!

 -İthalat ile doyarız, illa çiftçi mi olmak gerekiyor?

 Akkent'te 1960'lardan sonra kurulan meyve suyu fabrikasını örnek gösterdim. Neredeyse 10-15 yakın köyün gençlerini istihdam eden bir tarımsal işletme..burası.

 Kirlenen su ve toprak, bozulan coğrafik dağ, tepe..kesilen ormanlar, değişen iklim çok da önemli değil. Zira diğer ülkenin maden de hammadde sağlayacağısı olarak elde edilen gelir tarımsal gelirin kat be kat üstünde…

 Sözün özüne gelince ülkem toprakları işgal altındadır. İşgal ise sadece top ile tüfek ile yapılmaz!

 n. aydemir

 26 Mart 2021 - Çal /Denizli [email protected]

 Kaynak : http://www.mapeg.gov.tr

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başhekim kadın sağlık personelini mahkum odasına kilitlediği iddiaları tüyler ürpertti
Başhekim kadın sağlık personelini mahkum odasına kilitlediği...
15 yıllık korkunç cinayeti sigara izmariti çözdü
15 yıllık korkunç cinayeti sigara izmariti çözdü