Bu büyüleyici güzelliği mutlaka...
Reklam

Bu büyüleyici güzelliği mutlaka görmelisiniz!

Denizli'nin Kale ilçesinde bulunan, İnceğiz Kanyonu, ziyarete gelen misafirlerini eşsiz manzarasıyla adeta büyülüyor.

Bu büyüleyici güzelliği mutlaka görmelisiniz!

Denizli'nin Kale ilçesinde bulunan, İnceğiz Kanyonu, ziyarete gelen misafirlerini eşsiz manzarasıyla adeta büyülüyor.

Bu büyüleyici güzelliği mutlaka görmelisiniz!
19 Ocak 2020 - 16:23

Denizli'nin Kale ilçesinde bulunan, İnceğiz Kanyonu,Büyük Menderes Nehri'nin kollarından Akçay'ın derin, dik ve dar bir vadiden akarak Aydın'ın Bozdoğan ilçesindeki Kemer Barajı'na aktığı bölgede oluşan İnceğiz Kanyonu, yörede "Arapapıştı" ismiyle de tanınıyor.


Eşsiz manzarası ile dikkati çeken kanyonun daha fazla tanınması ve turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.


Kale Belediyesinin başlattığı proje kapsamında, konaklama ve temel ihtiyaçlar için bungalov evler ile kafeteryalar hizmete açıldı.Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, ülke turizmi için büyük potansiyeli olduğunu düşündükleri kanyonu daha fazla ziyaret edilen bir yer haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. 


Bölgeye gelen ziyaretçilerin şaşkınlıklarını gizleyemediğini, genellikle sahilleriyle ünlü bölgede böyle bir manzara görmeyi beklemediklerini belirten Sağınç, "Özellikle sosyal medyada görüntü ve fotoğrafların paylaşılmasıyla ziyaretçi sayısı hızla artıyor. Tahminlerimize göre yıllık 10 bin kişinin ziyareti söz konusu. Biz ziyaretçi sayısını ilk etapta 30 binlere çıkarmak istiyoruz." diye konuştu. Sağınç, kanyonda belediye olarak tekne turları düzenleyeceklerini aktardı. Dambelen mevkisinde kurulacak iskelenin yanı sıra cam teras yapımı ile ilgili de proje hazırladıklarını anlatan Sağınç, projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacaklarını ifade etti.Kale Belediyesi, kuracağı cam teraslarla bölgenin cazibesini artırmak istiyor. 


"Harika ötesi bir manzarası var" Suyla yeşilin birleştiği huzur görülmesi gereken bir yer.

 İNCEĞİZ KANYONU’NUN EFSANESİ

Halk arasında Arapapıştı olarak bilinen İnceğiz Kanyonu, Arapapıştı adını; Bizans Hükümdarı Heraklius döneminde, Afrodisyas’ı doğu yönünden istila etmeye çalışan, Arap ordularının karşısında, bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yerel halk tarafından bu isin yakıştırılıyor. “Arapların şaşırıp kaldığı yer” anlamına gelen, ARAPAPIŞTI Kanyonu adı bu şekilde çıkıyor. YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
21 yaşındaki genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
21 yaşındaki genç elektrik akımına kapılarak hayatını...
Neredeyse Kalbi Çalışmıyordu,Bypass İle 82 Yaşında Yeniden Doğdu
Neredeyse Kalbi Çalışmıyordu,Bypass İle 82 Yaşında Yeniden...