Denib Akademi’de eğitimler devam ediyor

Denib Akademi'de eğitimler devam ediyor

DENİB AKADEMİ, “Dış Ticarette Akreditifler ve Operasyonel İşleyişi Eğitimi”ni 10-11 Aralık 2019 tarihlerinde Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenledi.

Denib Akademi'de eğitimler devam ediyor

DENİB AKADEMİ, “Dış Ticarette Akreditifler ve Operasyonel İşleyişi Eğitimi”ni 10-11 Aralık 2019 tarihlerinde Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenledi.

Denib Akademi'de eğitimler devam ediyor
11 Aralık 2019 - 18:42

Firmaların farklı departmanlarında görev yapan temsilcilerin yer aldığı eğitim programı, Rblecturer Dış Ticaret Eğitimleri’nden Reşat Bağcıoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Eğitim programında akreditifin dış ticaretteki avantajları, ihracat akreditifinde dikkat edilmesi gereken hususlar, bankaların sorumlukları, operasyonel işlemler, akreditif işlemlerinde yaygın görülen sorunlar, ithalat ve ihracat akreditiflerinde dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konu başlıkları üzerinde duruldu.

İthalat ve İhracat Akreditiflerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğitmen Reşat Bağcıoğlu akreditiflerin özellikleri, yapısı ve işleyişi ile akreditif kurallarının yazılı olduğu ICC 600 Sayılı Broşür (Uniform Customs and Practice for Documentary Credits) hükümlerini belirterek akreditifin ithalatçı ve ihracatçıya sağladığı avantajları aktardı.

Bağcıoğlu, akreditiflerle ilgili olarak piyasada yaşanan gerçek vakaları ve sonuçlarını anlatarak, akreditifin hem alıcı hem de satıcı için güven veren şartlı bir banka garantisi olduğunu dile getirdi ve akreditiflerde yaşanabilecek sahteciliklere karşı daha bilgili ve eğitimli olunması gerektiğini vurguladı.

Piyasalarda yaşanmış akreditiflerle ilgili vakaların da ele alındığı eğitimde, bir akreditifte bulunan taraflar, bankalar, ithalatçılar, ihracatçılar ile akreditifte yer alan satırlar incelendi.

Ayrıca teyidli akreditifler ile teyidsiz akreditifler arasındaki farka değinen eğitmen Reşat Bağcıoğlu akreditiflerde bankaların ve ülkelerin risklerinin de göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğuna vurgu yaparak akreditiflerde risklerin azaltılması için izlenecek yolları da anlattı

Eğitim programı, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti.

DENİB AKADEMİ eğitim programlarına, 19 Aralık 2019 tarihinde Uşak’ta Denizli İhracatçılar Birliği ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenecek olan “İhracatta Finansal Okuryazarlık Eğitimi” ile devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizli'de Koronodan ilk can kaybı
Denizli'de Koronodan ilk can kaybı
Cankurtaran yolunda kontrolünü kaybeden araç refüjlere çarparak durabildi
Cankurtaran yolunda kontrolünü kaybeden araç refüjlere çarparak...