Mustafa Kemal’i anlamak, Atatürk olmak

Mustafa Kemal'i anlamak, Atatürk olmak

Şevket Civelek'in yazısını okumak için tıklayın.

Mustafa Kemal'i anlamak, Atatürk olmak

Şevket Civelek'in yazısını okumak için tıklayın.

Mustafa Kemal'i anlamak, Atatürk olmak
10 Kasım 2019 - 12:54

Değerli Dostlarım, yurdumun güzel insanları!

Gelin Mustafa Kemal’i anlamak için bir empati yaparak bir asır evvele gidelim. Ulu Önder’in yerine kendimizi koyalım.

Yurdun dört bir yanı yedi düvelle sarılmış, İstanbul Hükümeti muhasara altına alınmış, altın saçlı mavi gözlü bir kurmay albay olarak siz, vatanın esaret zincirlerini kırmak için boğazda demirliİngiliz Donanması’na bakarak “Geldikleri gibi giderler!” diyeceksiniz. O kadar eminsiniz ki,dayanağınız Misakı Milli etrafında toplanacak Ezelden beridir hür yaşamışve hür yaşar Türk Milleti’nin desteğine güveniyorsunuz.

Bu güvenle pusulası bozuk Bandırma Vapur’u ile şafak vakti hareket edip, 19 Mayıs 1919 da Samsun’da bir güneş gibidoğarsınız. Amasya’da Misakı Milli’yi dünyaya ilan edersiniz. Erzurum ve Sivas kongrelerini yapar ve milli mücadeleyi başlatırsınız.

Yunan ordusunu Sakarya’da meydana gömersin. İnönü zaferlerinin ardından Başkomutanlık Meydanı’nda Yunan Ordusunusüren orduna “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” komutunu verir, 9 Eylül’deİzmir’de denize dökersin.

29 Ekim 1923 de Cumhuriyeti ilan edersin. Demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nde 1924 anayasasını hazırlayarak sosyal hukuk devleti olma yolunda ilke ve inkılapları yaparsın. Cumhuriyet Kadınının sosyal, medeni ve anayasal haklarını batı ülkelerinden önce vererek, seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını sağlarsınız.

Modern bir ülke kurmak istiyorsanız ilk önce  eğitimden başlamanız gerekmez mi?Bunun için harf devrimini yapman yetmez, modern ilk orta ve liseokullarının, üniversitelerinin kurulması talimatını verirsiniz. Ülkene yabancı bilim insanlarını davet ederek,genç cumhuriyetin aklı ve vicdanı hür bilim insanlarının yetiştirilmesini sağlayarak, üniversite ve sanayi iş birliğini kurarak bir sanayi devrimini gerçekleştireceksin.

Bunlaraek olarak ekonomik inkılapların gerçekleşmesi için 1923’de İzmir’de 1. İktisat Kongresi’ni toplar; “Yeni Türk devleti cihangir bir devlet olmayacaktır fakat yeni Türkiye iktisadi bir ülke olacaktır.” diyerek, iş Bankası’nın kurulması talimatını verirsin.

“Köylü Milletin efendisidir!” diyerek 1928 yılında tarım okullarını açarak; tarımda modern üretim tekniklerinin öğretilmesini ve uygulanmasını sağlarsın. Köylününürettiği şeker pancarından şeker elde edilmesi içinşeker fabrikalarının kurulması talimatını verirsiniz. Türk Traktör Fabrikasının kurulmasıyla köylünün ihtiyacı olan traktör ve tarım ekipmanlarınısağlarsınız.

Köylünün ürettiğinin değerlendirmesi için kooperatiflerkurarak emeğinin karşılığını almasını sağlarsınız.

Yeraltı zenginliklerinden faydalanmak için Maden Tetkik Arama kurumunun kurulmasıyla linyit vetaşkömürü madenlerini çıkarttırır, ağır sanayinin lokomotifidemir çelik fabrikalarının kurulmasını sağlarsınız. Bunları krom,bakır, alüminyumve diğer madenve metalürji fabrikalarıtakip eder.

Milli Mücadele’de Türk Ordusu’nun kullandığı silahlar yabancı ülke malıydı.Hemen Kırıkkale’de bir entegresilah fabrikası ve tank palet fabrikasının (şimdilerde özelleştirildi!)kurulması kararı alarak, yerli savunma sanayinin kurulmasıyla ekonomik ve siyasi bağımsızlığın gereğini yerine getirirsin.

15 Ağustos 1925 Kayseri’de uçak fabrikasınıkurarak dünyada uçak üreten 5.ülke olursunuz.Genç cumhuriyetin ilk uçağı1934 yılında Kayseri’den Ankara’ya uçuşuna şahit olacaksın.

1 Haziran 1930 yılında TC Merkez Bankası’nı kurarak TürkLirasınınbanknotlarını kendi merkez bankanda basarsın.

14 Ağustos 1934 yılında ilk kağıt fabrikası SEKA’yı kurarak ülkenin ihtiyacın olan kağıdı ürettirirsin.

Yaklaşık bir asır önceye gidip Mustafa Kemal olduysanız bunları yapardınız. Bu cennet vatanı,ay yıldızlı bayrağı ve bu yüce milleti seviyorsanız bunları tereddüt etmeden yapardınız.

Şimdi Mustafa Kemal’i anladınız değil mi? Ondaki vatan ve millet sevgisini anladınız değil mi?

Tüm bu devrimleri yapan, hayata geçiren ve ülkesine çağ atlatanMustafa Kemal’e neden Atatürk dendiğini de anladınız değil mi? Atatürk olmaköyle kolay olunmadı! Çile,ıstırap,kan ve göz yaşı, milletin derdi ile dertlenmek!

10 kasım 1938’deUlu Önder Mustafa Kemal Atatürkhayata gözlerini yumdu. Günümüze kadarAtatürk’süz geçensonraki yıllara bakarak bir öz eleştiri yapalım.Yıllar içinde Atatürk’ün yaptığı sanayi devriminin üzerine maalesef koyamadık. Açılan uçak fabrikaları ve bazı fabrikalar birer birer kapatıldı.Özelleştirilen fabrikalar ya kapatıldı ya da atıl durumda bırakıldı. İşçileri çıkarıldı.Her on yılda 20 yılda biryapılan darbeler ve muhtıralarla kesilen demokrasimizin faturasını çok ağır bedellerle ödedik.Yapılan yanlış politikalar ve uygulamalar bizi her sahada tarımda,otomotivdeuçak sanayisindedışa bağımlı hale getirdi. Bu arada ekonomik ve mali bağımsızlığımızı dakaybederek IMF ye bağımlı olduk.

Siyasi bağımsızlığımızhakkındaki yorumu sizlere bırakıyorum. Bu yazımla hiç bir kişiyi, zümreyi ya dasiyasiyi suçlamayı amaçedinmedim. Sadece bir gerçeği dile getirdim. Katılıp katılmamak sizin tercihimizdir.

Her 10 Kasım gelince kürsülerden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını anlattık. Şiirler Marşlar söyledik. Lakin gösterdiği hedeflere bir türlü ulaşamadık.

“Peki nerede yanlış yaptık?” derseniz; cevap oldukça basit:

MUSTAFA KEMAL’İ ANLAMADIK!

ATATÜRK OLAMADIK!

Vesselam Saygılarımla 10.11.2019

Doç. Dr. Şevket CİVELEK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizli'de hafif ticari aracın devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.
Denizli'de hafif ticari aracın devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını...
DDH BAŞHEKİMİ COVİD ÖDENEĞİNİ İDARECİLERE Mİ DAĞITTI?
DDH BAŞHEKİMİ COVİD ÖDENEĞİNİ İDARECİLERE Mİ DAĞITTI?