Patates Soğan Meselesi
Reklam
merkezefendi
Reklam

Patates Soğan Meselesi

Nilüfer Fatma Aydemir'in yazısını okumak için tıklayın...

Patates Soğan Meselesi

Nilüfer Fatma Aydemir'in yazısını okumak için tıklayın...

Patates Soğan Meselesi
Editor: Kadriye Sözeri
18 Nisan 2021 - 17:05

"Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana

Bilmem söylesem mi, söylemesem mi?"

 Aşık Mahsuni Şerif dizelerinde böyle sesleniyordu, bilmem ki biz de söylesek mi?

 Çiftçi Kayıt Sistemi ne için var?

 Ziraat Odasının çiftçiden alacağı aidat için olabilir mi? 5 dekar ve altı yıllık 51 TL. 2 milyonun biraz üzerinde çiftçinin kayıtlı olduğunu düşününce Ankara'da Atatürk Orman Çiftliğine nazır misafirhane/otel patates soğan meselesinde çok önemli bir yeri işgal ediyor. Tıpkı TKK meselesinde olduğu gibi.. Kalacak yeri çiftçinin çok önemli!

 1957 yılına ait 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu'nda

 Ziraat  odaları kueulma amacı;  

 "Kanunda  yazılı  esaslar  uyarınca  meslek  hizmetleri  görmek,  çiftçilerin müşterek  ihtiyaçlarını  karşılamak,  meslekî  faaliyetlerini  kolaylaştırmak,  çiftçilik  mesleğinin  genel menfaatlere  uygun  olarak  gelişmesini  sağlamak,  meslek  mensuplarının  birbirleri  ve  halk  ile  olan ilişkilerinde  dürüstlüğü  ve  güveni  hâkim  kılmak,  meslek  disiplin  ve  ahlâkını  kollayıp  gözetmek, çiftçilikle  iştigal  edenlerin  meslekî  hak  ve  menfaatlerini  korumak  amacıyla  kurulan,  tüzel  kişiliğe sahip  kamu  kurumu  niteliğinde  meslek  kuruluşlarıdır."

 Yani 4 yılda bir seçim yapılıp, 2 yılda bir yönetim kurulunca başkan seçimi yapılması dışında diyor ki:

 Patates-Soğan meselesinin çözümünü bulacak kuruluşsun! Nasıl mı?

 " Tarım  ve  çiftçilikle  ilgili  haber  ve  bilgileri  toplamak,  gerekli  inceleme,  endeks  ve istatistikî  çalışmaları  yapmak  ve  yayımlamak,  gerektiğinde  ilgililerce  istenilen  bilgi  ve  kayıtları vermek."

 ÇKS tam olarak, istatistik ve endeks yani ekim,dikim,.. rekolte, kayıp, hastalık.. gibi konuları içermektedir. Ben çiftçilik yapıyorum bildiğiniz üzere, miras ve tapu kaydın da dedemin üzerine bostan tarlasının 250 metre kare alanına yani ¼ dekar alana soğan ve sarımsak ekimi yaptım. Kayıtta var mı? ÇKS tapu kaydını dikkate aldığına göre; yo.. ok! Geri kalanı ise kavun, kabak, karpuz..börülce, mısır gibi yazlık sebze.

 Ankara'da- Eskişehir- Konya - Adana'da.. soğan, Niğde- Nevşehir-İzmir/Ödemiş- Afyon/Sandıklı'da patates üretiminde başı çeken il/ilçeler. Alternatif ürün var mı? Sahi, ziraat odası bilir, bilmeli de!

 Fiyat istikrarsızlığında herkesin bildiğine yönelmesi kaçınılmaz! Çünkü, tarım işçiliği de uzmanlaşma istiyor. Soğan söken işçi elma toplanabilir mi? Elbette toplar lakin toplama yöntemleri farklı, farklı. Bu vesile ile Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin “FINDIK DALDA AKLIN İŞCİDE KALMASIN” projesi bahçe ve işçiyi buluşturmuş çiftçi mağduriyetini azalmıştı.

 Oysa, eğitimden başlayarak üretim ve hasat işlerinde de ziraat odaları devrede olmalı.. Ne diyor kanun?

 "Tarım  ve  kırsal  kesimin  kalkınması  için    her  türlü  eğitim,  yayım  ve  danışmanlık faaliyetlerinde  bulunmak,  ilgili  kurum  ve  kuruluşlarla  işbirliği  yapmak,  katkı  ve  önerilerde bulunmak."

 Diyor ki;  ilgili bakanlıktan belediye ile iş birliği yap!

 Devletin stokçuya ödediği milyon lira, çiftçinin cenine girmedi! Depolama koşullarının kötü olduğu o patates soğanın halkın midesine mi girecek? Evet! Stokçunun karını bir tarafa koyun da dağıtılıyor olmasının sorumluluğu kimde derseniz yine aynı adresi gösteririm.

 Aşık Mahsuni Şerif söyleyelim mi?

 Çiftçinin hakkını savunmak görevini, güvenilir gıdanın tüketiciye ulaşmasını, devletin çıkarını korumak işini ziraat odaları neden yapmaz da otel, 4 katlı bomboş bina yapar? Patates soğanı üreten çiftçi değil, ziraat mühendisi hiç değil, veteriner hekim de değil market, manav..raflarında gıdaları görenler başkan olduğundan olabilir mi?

 Miras araziler sorunu, toprak kanunu, kalkınma planları..pazar analizleri, çiftçi eğitimleri ve kayıt tutturma/tutma önemli işler. Ehli başa gelmedikçe ve el birliği etmedikçe düzelmez!

 n. aydemir

 18 Nisan 2021-Çal-Denizli [email protected]

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dün gece meydana gelen kazada hurdaya dönen aracın sürücüsünden acı haber geldi
Dün gece meydana gelen kazada hurdaya dönen aracın...
Dün geceki kazada ağır yaralı kurtulan sürücünün hayati tehlikesi devam ediyor
Dün geceki kazada ağır yaralı kurtulan sürücünün hayati...