KUZU MAYDANOZ'UN MACERALARI
ÖZGÜR İLKAY AYVAZ

ÖZGÜR İLKAY AYVAZ

KUZU MAYDANOZ'UN MACERALARI

02 Mayıs 2018 - 15:34

Başlığımız Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezinde Denizli Devlet Tiyatrosu sahnesinin önümüzdeki Cuma ve Cumartesi gösterimi olacak çocuk tiyatromuzun adıdır.

Tüm ebeveynler olarak, çocuklarımıza erken karne hediyesi verelim. Kaçırılmaması gereken tiyatro  oyununa götürelim. Siz okuyucularımıza duyurmak için bu haftaki yazımızın başlığı olmasına karar verdim. 

Bizler anne ve baba olarak evlatlarımıza verebileceğimiz en güzel hediye ve onların iyi bir insan olarak yetişmelerine yardımcı olmak için gelin bu hafta gösterimde olan çocuk tiyatrosuna ellerinden tutup gidelim.

Nil Ünlü Aycıl’ın yazdığı ve yönetmenliğini Levent Ulukurt un üstlendiği İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarının  gösterisine gittiğimizde hiç pişman olmayacağınıza garanti veririm.

Nil Ünlü Aycıl tarafından yazılan “Kuzu Maydanoz ’un Maceraları” adlı şarkılı danslı çocuk oyunu dostluğun önemi, doğanın neden korunması gerektiği, teknolojinin hayatımızdaki yeri, yaşadığımız coğrafyayı keşfetmenin bizi nasıl mutlu edeceği gibi konular hakkında çocukları düşünmeye yönlendiren eğlenceli bir oyun. 

Ben iddia ediyorum çocuklardan önce biz büyükler bu tiyatroyu seyretmemiz ve ders çıkartmamız gerekir. Yaşadığımız şehri ve ülkemizi kullanılabilecek en kötü şekilde hor kullanmaktayız. Etrafımız hiç esnetik değil. Bir karışıklık ve kötü görüntü ile dolu. Bunu biz büyükler yaptık. İnsanlar istediği şekilde bina yapıyor ve istediği renkte boyuyor. Gelişmiş ülkelerin hiç birinde bu özgürlük yok.

Güzel gören güzel düşünür. Hepimiz dedeler,babaanneler,babalar,anneler öncelikle bizler çevremize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Çocuklar artık nasihat ile yapılan eğitim ve öğretimi kabul etmiyor. Çocuğumuza kitap oku şeklinde babalık görevi yapmamalıyız. Evlatlarımız bizden haydi, her gece yarım saat ailecek okuma saati yapalım herkes istediği kitabı okusun şeklinde davranmamızı istiyor.

Oğlum bırak elinde şu aypeti  şeklinde uyarıyı yapmadan önce akıllı telefonları elimizden bırakmamız gerekir. Artık üç beş kişi bir araya geldiğimizde nerdeyse watsap üzerinden konuşmaya başlar olduk.

Çağın hastalığı kanserden daha tehlikeli olan teknoloji bağımlılığı ne yazık ki ülke gençliğini ele geçirmiş durumda.

Çocukların değil , önce biz büyüklerin ders çıkartacağı ve düşünmeye yönlendiren eğlenceli ‘Kuzu Maydanoz’un Maceraları’ artık gidilmesi farz olduğunu hissetmekteyim.

İyi hafta sonları , Denizli Devlet Tiyatrosu’nda Hasan Kasapoğlu sahnesinde buluşmak görüşmek dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.