Sonsuzluk ve Yaşam
Neval Kütük

Neval Kütük

Sonsuzluk ve Yaşam

11 Kasım 2018 - 13:48

Yaşam yaşanılası bir gizem ve büyüdür. Bu büyünün kaçmaması için her an farkındalıkla yaşamın içinde akmak gerekir. 

Yaşamın içinde akmak nedir ?
Anda kalmak ve şimdide olmak demektir. Yaşam ile varoluşsal ilişki içinde olmak demektir. Eğer yaşam ile insan arasındaki bağ derinlik içinde olursa varoluşun sonsuzluğu da yaşanmaya, idrak edilmeye başlanır. O zaman kelimelere de ihtiyaç olmaz. Zihin sonlu olduğu için sonsuz olanı ifade edemez.

Sonsuzluk zihnin ötesindedir; yaşam da başı sonu olmayan bir fenomendir. Fizik düzeyinde her şey sonlu, metafizik düzeyde ise sonsuzdur. Yaşamın sonsuzluğunu anlamak için inanca gerek yoktur, deneyime ve tecrübeye gerek vardır. Sonsuzluk ve yaşam, yaşamsal büyünün iki bileşenidir. Bu iki bileşeni kullanarak metafizik yaşama geçilebilir.

Yaşamın sonlu olduğunu zihinle düşünebilirsiniz ama sonsuz olduğunu varoluşsal yaşamın içine dahil olarak deneyimlersiniz. Düşünmek ve kafa yormak karışıklığa, çatışmalara neden olur, varoluşun dünyasında düşüncelere yer yoktur, varoluşsal yaşam sessizlik içerir.

Kafa yorduğunuzda yaşamı da kaçırırsınız. Yaşamın gizemini çözemezsiniz, bu gizemi çözmek için ayrılan zaman heba edilir. O sarf edilen enerji yaşamı doyasıya yaşamak için kullanılmalıdır. 

Yaşamı bilinçsizce yaşayan insan dünyevi hayatın içinde kaybolur. Ölümden korkan yaşamdan da korkar. Kimse ölümü düşünmek istemez ama ölüm insanın yanıbaşındadır. 

Yaşam korkusunun belirtisi de , ölmeyi düşünmek istememektir ama ölüm mutlaka er ya da geç gelecektir.  Ölüm sayesinde yaşam yenilenir ve güzelleşir. Ölüm yaşama yeni maceralar ve heyecanlar katar. Ölüm olmadan yaşam çok sıkıcı olur.  O yüzden ölüm yaratıcı gücü harekete geçirir, sonsuzluğun algılanmasını ve kişinin içine nüfuz etmesini sağlar. Böylece yaşam ile ölüm birbirini tamamlar.

Ölüm yokmuş gibi davranmak cahilliğin belirtisidir ama ölüm herkese kendini hatırlatır. Ruh eşsiz ve mükemmel olduğu için yaşam da eşsiz bir şekilde yaşanabilir çünkü ruh yaşam ile beraber var olur. Mevcudiyetini sürdürür. Yaşam yaşanılarak keşfedilir; o yüzden yaşam ile ölümü keşfetmek için cesur olmak gerekir. 

Yaşamdan kaçmayın, her anı tatminlikle dolu dolu yaşayın . O zaman sonsuzluğu hissedecek ve yeniden var oluşunuzu yaşayacaksınız.

Neval KÜTÜK
Dünya Değişim Akademisi 
Değişim Uzmanı 

YORUMLAR

  • 0 Yorum