ECEVİTÇİ OLMAK
Volkan Çobanoğlu

Volkan Çobanoğlu

ECEVİTÇİ OLMAK

29 Mart 2019 - 18:39

Ecevitçi olmak "mazluma kucak açmak" demektir esasen. Siyasi bir kimlik sahibi olmanın çok ötesinde bir gerçekliktir Ecevitçilik. Her mazlumun bir gün kapımızı çalacaklar diye beklediği kişidir Ecevitçi.

Toprağına, insanına ve kültürüne sahip çıktığında kimisine göre "Sosyal Faşist" olmaktır Ecevitçilik. Aynı zamanda egemen güçlerin demokrasi üzerindeki baskısına itiraz ettiğinde ise kimisine göre "Komunist" olmaktır Ecevitçilik.

Sokak duvarlarında ya da miting meydanlarında değil; Kıbrıs topraklarında, Ege'nin deniz yataklarında, Batı Anadolu'nun haşhaş tarlalarında haykırmaktır yurtseverliğini.

Kendi partisinin algısına kapılmasa rey vereceği ilk partidir Ecevitçiler halkın. Memlekette "En Dürüst Siyasetçi" karşılığı hep Ecevitçi olmak ile ilişkilendirilir.

Burjuvazi nezdinde hep hor görülmektir Ecevitçi olmak. Ama güce ve iktidara tapan sınıflar için de nostaljik bir iç geçirmedir Ecevitçilik.

Ecevitçi olmak gariban olmaktır biraz. Gösterişten uzak kalmak ve mütevaziliktir. Seçim çalışmalarını bile kıt kanaat yürütmek, hatta borçlanmaktır.

Ecevitçi olmak dürüst olmakla birdir. Kişilik mayasına dürüstlük aşısı yapılmış olandır Ecevitçi. En pahalı mülküdür dürüstlük Ecevitçinin, ucuz insanlarda bulunmayan. Çünkü "Ahlaklı bir hikayen varsa kimse seni satın alamaz" diye büyümüştür.

İnançlara saygılı laik olmaktır. Laikliği Türkiye'nin "Aşil Topuğu" olarak bilmektir. Kendi inancını şova dönüştürmediği gibi başkalarının şovuna da tenezzül etmeyecektir.

Hoşgörülü olmaktır Ecevitçi olmak. Kendi nezaketini bile el-pençe divan durmak zannedenlere karşı bile hoşgörülü olmayı başarmaktır Ecevitçilik. İftira onların hatırası Ecevitçilerindir.

Mavidir Ecevitçinin rengi. En güvenilir, en emniyetli ve en iletişime açık renktir mavi. Ecevit mavisi diye geçer. Mavinin kalitesi en pozitif duyguları açığa çıkarır Ecevitçilerle birlikte tüm yurtta.

Şair olmaktır Ecevitçi olmak. Sevdalı olmak yurduna, toprağına, halkına. Aşık olmaktır geçmişine, bugününe ve inanmaktır geleceğine. Önce kendisiyle korkmadan konuşup sonra bunları kelimelere dökebilmekse şairlik, en iyi şairler kadar akıcı konuşur Ecevitçiler. Şairliktir kirden pastan arındıran insanın ruhunu. Bunu en iyi Ecevitçiler bilir.

Kitaplarla haşır neşir olmaktır. Çok kitap okumaktır Ecevitçi olmak. Çiçek dolu bahçeleri ve kitap dolu evleri olur Ecevitçilerin. Tecrübeyle bir ömür öğrenilecek her şeyi kitaplarla bir okumada öğrenir bu yüzden Ecevitçiler. Bilgelikleri bu yüzdendir. Devrimleri de sessizdir. Acıları da suskun haykırırlar bu yüzden. Kitaplar öğretir onlara ne zaman konuşmaları gerektiğini. Hatta belki de savaşmaları...

İnatçılıktır Ecevitçilik. Daha inatçı kitle yoktur. 1 milyon kişiden 1 kişi dahi destek vermese de o yine de doğru bildiğinin sımsıkı peşinden gider. Bir gün teveccüh gösterileceğini bilir Ecevitçi. Bir gün hakkının teslim olacağını bilir.

Türkiye siyaset literatürüne "Sayın" kelimesini sokan adamın alçak gönüllü temsilcisidir Ecevitçiler. Metodu karşıdakini de nazik olmaya zorlar. Toplumu felakete sürükleyenler o yüzden en çok Ecevitçilerden çekinirler. Çünkü kitleler en çok o sessiz gülüşlere müptela olurlar bir anda.

"Damdaki gecekondu direnişçisi" olmaktır Ecevitçi olmak biraz da. Damdaki hırsız olmaktan yeğdir. Kaybetti, beceremedi, başarısız oldu denebilir Ecevitçi için ama asla çaldı, kandırdı, aldattı denemez.

Korkularımızın üstüne gidebilmektir Ecevitçi olmak. Sorunları büyütmek değil çözümlere odaklanabilmektir. Kendi potansiyelini ve ülkenin potansiyelini keşfedebilmektir Ecevitçilik.

İşte bu yüzdendir ki saldırırlar günlerdir, haftalardır, aylardır. Kabul biz de hata yaptık, biz de kandık, bazen aceleci davrandık, bazen fazla istekli olduk. Ama biliniz ki biz Ecevitçiler yurdun her bir yanında Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıldönümünde iktidarda olmak için yıllardır mücadele ettiği SESSİZ DİRENİŞİMİZİN sonuna geldi.

Bu rey yarışında toplumun tüm dinamikleri tekrar ECEVİTÇİLER diye bir gerçeğin farkına vardı. 2002 yılında emanet ettiğimiz iktidarı geri almak için bu baharda bütün kentlerde daha güçlü örgütlenerek yükseliyoruz. Doğru insanların hepsi bir gün burada toplanacak.

Bütün Ecevitçilerin asıl umudu ve güvendiği güç bu toplumun kendisidir. Kriz zamanlarında bu toplum kendisini kurtaracak bir süper kahramana ihtiyaç duyar. İşte o süper kahramanlar her biri kendini ECEVİTÇİ olarak adlandıran AK GÜVERCİNLER olarak bu toplumun içinde yaşıyor. Ve toplumun her ferdini birer umut elçisine döndürecek şekilde kanatlandı. Umudunuz acılarınızdan büyükse korkularınızı tutsak edebilirsiniz. O halde bu defter kapanmadı. Açın yeni sayfayı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum