ENDİŞEYİ UMUDA ÇEVİRMEK
Reklam
Ünal Karaosmanoğlu

Ünal Karaosmanoğlu

ENDİŞEYİ UMUDA ÇEVİRMEK

11 Mart 2019 - 13:19

Toplumda, yarınlarla ilgili endişeler artıyor. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin davranışlarından,ötekileştirme ve ayrımcı politikalarından endişe ediliyor. Ekonominin gidişatının mutfağa yansımasıyla, ceplerin boşalmasından,evlatlara ve torunlara borç bırakılacağından endişe ediliyor.

 

Milli Şairimiz M. AkifErsoy, 1920’de Balıkesir Zağanos Paşa Camii'nde birlik ve beraberlikten söz ederken, toplumu bölen particiliği eleştiriyordu. Günümüzde camiler siyasetin vasıtası haline getiriliyor. Bir kısım İmamlar, siyaset alanında taraf oluyorlar. Halkımız camiye siyasetin girmesinden endişe ediyor.

 

Endişe edenler, pahalılığa, geçim sıkıntısına, ötekileştirilmeye kırmızı kart göstererek sandıkları umut olarak görüyor. Endişeyi umuda dönüştürmek istiyor.

 

Umudun liderliğini yapanlar büyük sorumluluk taşıyorlar. Halka dokunamayanlar, örgütlenemeyenler, yeni hikayelerle yol alamayanlar tarihin sayfalarına not edilecekler. Cumhuriyetin temel felsefesine inanmış insanların, güç birliği önem taşımaktadır.Bu nedenle ortak değerlerde buluşan herkes kucaklanmalıdır.

Miting alanlarının, ücretsiz, kumanyalı, diğer şehirlerden getirilen vatandaşlarla doldurulduğu bilinmektedir. Taşıma ile doldurulan miting alanlarının görünümü yanıltıcıdır. Artık seçim sonuçlarının, ülkenin “BEKA” sorunu olmayacağı, siyasi iktidarın kendisi için “BEKA” sorunu olacağı görünüyor.

 

Basına yansıdığı üzere, iki ayrı siyasi oluşumun hazırlıkları dillenmeye başladı. AKP’nin önemli ölçüde başarısızlığı karşısında alternatif partilerin açığa çıkacağı aşikardır. Bu başarısızlığı, Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa ve Balıkesir’in el değiştirmesi belirleyecek gibi görünüyor. Alternatif oluşumların,  toplumda karşılık bulup bulamayacaklarını zaman gösterecek olmakla birlikte, AKP için çatırdamanın sesleri olacaktır.

 

Seçim sonrası; Yerel seçimlerde ki başarı ve/veya başarısızlık durumu tüm partiler için sorgulanacak ve yeni gelişmelere neden olacak gibi görünüyor.Bu süreci endişeyi umuda çevirebilenler, az hasarla  atlatabilecekler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum