İnsandan da aşşa!
Nuri Kaplan

Nuri Kaplan

İnsandan da aşşa!

11 Mayıs 2018 - 12:24

‘Buraya çöp dökene eşek demem haşa
Onlar eşekten de aşşa”

Ne zaman nerde gördüm hatırlamıyorum ama bir köşe başında çöp yığınının arkasındaki bir devarda yazıyordu hatırladığım kadarıyla.

Eşeği aşağılayarak insanlar üzerinde farkındalık yaratmak istiyordu sanırım yazan.

Allah insanı üstün varlık olarak yaratmış, bize akıl fikir vermiş ama “bu size diğer canlılara eziyet etme hakkı verir” dememiş.

Yeryüzündeki bütün canlıların insanlar kadar bu dünyada yaşamaya hakkı var ve insanlar o canlıların da haklarından sorumlu. İnsanlara verilen ‘üstün varlık’ özelliği bunu gerektiriyor.

Hz. Eyüp’ün vücudunu istila eden kurtlardan birisi yere düşünce ‘rızkı benim bedenimdir’ diyerek alıp yeniden vücuduna koyduğu kıssalarıyla büyüdük biz.

Her ne kadar bize peygamber sabrı verilmemiş olsa da bizimle aynı dünyayı paylaşan, aynı havayı teneffüs eden her geçen gün yaşam ortamlarını işgal ettiğimiz canlıların da yaşam hakları olduğunu kabul etmeli ve buna göre davranmalıyız.

Bu sabah uyanır uyanmaz karşıma çıkan iğrenç haber nedeniyle bir kez daha insanlığımdan utandım.

Ben evimde elimden geldiği ve bütçem el verdiği kadar kedi beslemeye çalışıyorum. Çünkü başına buyruk hayvanlar. Ne olup bittiğine pek aldırmıyorlar ve olaylardan etkilenseler de çok belli etmiyorlar. Başınıza bir iş gelse umursamazlar büyük ihtimalle ve onlar için önemli olan hayatlarını idame ettirebilmeleri.

Eşimin bütün ısrarlarına rağmen köpek beslemiyorum çünkü köpekler çok sadık hayvanlar. Bir kere size alıştı mı başkasını kabul etmiyorlar, ömürlerini size adıyorlar. Sahibinin başına bir iş gelirse onların da hayatları kararıyor. Bir köpeğiniz varsa ömürlük olmak zorunda.

Pet şoptan çocuklar eğlensin diye alınıp, birkaç ay sonra ‘yok efendim havlıyor, gezdirmek gerekiyor, tüyleri var’ diyerek sokağa bırakılacak canlılar değil.

‘insanlardan sonra’ diye bir belgesel vardı. Konusu insanlar bir anda dünyadan yok olursa dünya ne olacak?

İnsanlar yeryüzünden bir anda kaybolsa binlerce yıl sonra çoban köpekleri sürüleri gütmeye ve korumaya devam edecek. Çünkü o köpeklerin bildiği sürüsüne sahip çıkmak. Sahiplerini ölümüne korumak…

Gelelim iğrenç olaya;

Güvenlik kameralarından görülüyor ki bir insan müsveddesi, bir köpeği boynundan bağlamış kafasına göre tenha bir yere götürüp önce tecavüz edip sonra öldürmüş.

O sokak köpeği insan kendisini bağlıyor diye acaba neler düşündü?

Muhtemelen, bir sahibi olacak sanmış ve sevinmiştir.

Muhtemelen, ‘bana mama verecek ben de onu ölümüne koruyacağım. Evine bahçesine kimseyi sokmayacağım. Ben varken kimse onun saçının teline zarar veremez’ diye düşünmüştür.

Çünkü o hayvanların bildiği o. Yaşama sebepleri insanları koruyup bekçilik yapmak.

Bu nasıl bir sapkınlıktır? Bir sokak köpeğine tecavüz edip ve öldürmek…

 Umuyorum ki en kısa sürede bu cani yakalanacaktır. Ama hangi suçtan neye göre ceza verilecek?

Yapılan araştırmalara göre bütün katiller daha önce hayvanlara işkence yapmışlar veya öldürmüşler. Hukuk işlenmemiş suçlara ceza vermez ama bu tür insanlara caydırıcı cezalar verilmesi, bir şekilde potansiyel katil olarak izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yani bu insanlar insandan da aşşa!

YORUMLAR

  • 0 Yorum